PALEMKI WIELKANOCNE W KLUBIE LOK
Niezwykle ważną tradycją ludową przeniesioną jeszcze z czasów wczesnego chrześcijaństwa jest tworzenie palemek w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne. To ponad 2000 lat temu podczas wjazdu Chrystusa do Jerozolimy witano go palmami. Dzisiaj jest to forma spotkań przedświątecznych kultywujących tamto wydarzenie. W przeddzień Niedzieli Palmowej (1 kwietnia 2023 r. godz. 11.00) w Klubie LOK „Kolska Starówka” w Kole pani Teresa Brzoska radna Rady Miejskiej Koła poprowadziła dla dzieci i młodzieży warsztat tworzenia palemek wielkanocnych. Każdy z uczestników mógł wg własnego pomysłu wykonać swoją palemkę, która stała się dla niego z kolei wspaniałą barwną pamiątką tego twórczego spotkania w Klubie. Wielu młodym twórcom asystowały ich mamy, co też wzbogaciło kolorystykę wykonanych palemek. A za materiał do ich tworzenia posłużyły m. in. nadwarciańskie wiklinowe bazie, gałązki tui, bukszpanu, kolorowa bibuła itp. Prowadząca zajęcia pani Teresa pogratulowała wszystkim ich pomysłowo wykonanych niezwykle barwnych palemek i zapewniła, że na pewno w kościołach, do których się udadzą w Niedzielę Palmową na mszę św., wzbudzą spore zainteresowanie. W trakcie wykonano jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć, a na zakończenie spotkania dla wszystkich przygotowana została gorąca herbata, pierniki w czekoladzie, wafelki cytrynowe i inne słodycze. Organizatorami warsztatu byli: powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka”, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz pani Teresa Brzoska.
Foto i tekst : Ryszard Borysiewicz
PS. Od kilku lat tradycją stały się w Klubie LOK „Kolska Starówka” w każdą Sobotę Wielkanocną o godz. 12-tej prezentacje koszyczków wielkanocnych.
Zapraszamy dzieci na godz. 12-tą w dniu 8 kwietnia br. (sobota) do Klubu LOK przy ul. Pułaskiego 8 ze swoim koszyczkiem i zaprezentowania go, a w zamian będzie słodki świąteczny upominek.
ZAPRASZAMY.