Oświadczenie Burmistrza Miasta Koła w sprawie interwencji przy ul. Zawadzkiego w Kole
Szanowni Państwo,
odnosząc się do ostatnich wydarzeń dotyczących sytuacji piesków znajdujących się na prywatnej posesji w Kole przy ul. Zawadzkiego pragnę wyjaśnić, że jako miasto reagujemy zawsze na każde zgłoszenia dotyczące ewentualnych zaniedbań w stosunku do zwierząt.
Wszystkie dokumenty w Urzędzie są jawne i zawsze można do nich zajrzeć i je skontrolować. Tutaj deklaruję również pełną współpracę z DIOZ Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt oraz z każdym zainteresowanym, ponieważ nie mamy nic do ukrycia, a chcemy pomóc.
Rozumiem organizację Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, że emocje biorą górę, kiedy widzi się zwierzaki w takim stanie zaniedbania. Pewnie zareagowałbym podobnie w takim stanie wzburzenia, bo zdjęcia tych piesków również mną wstrząsnęły. Jednakże pewne stwierdzenia dotyczące chociażby miasta Koła nie są ani prawdziwe, ani obiektywne.
Ważny w sprawie jest fakt, że wspomniana posesja nie była nigdy żadnym schroniskiem dla zwierząt, a takie informacje pojawiają się w komentarzach. Jest to prywatna nieruchomość na której właściciel przetrzymywał swoje zwierzęta.
Pragnę również zdementować informację jaka pojawiła się w relacji jednego z członków organizacji odbierającej psiaki oraz na jej profilu na portalu społecznościowym, że miasto Koło oddawało właśnie tam na ul. Zawadzkiego bezdomne pieski.
Jest to absolutna nieprawda❗ Z pewnością nie w czasie, kiedy ja urzęduję, natomiast co działo się wcześniej, kiedy mnie nie było w Urzędzie, tego nie wiem.
Ponadto, należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 34a ustawy o ochronie zwierząt nadzór nad przestrzeganiem jej przepisów należy do Inspekcji Weterynaryjnej. Zgodnie z przepisami burmistrz nie ma żadnych szczególnych uprawnień w kontekście nadzoru nad zwierzętami przebywającymi na prywatnej posesji poza kompetencją do wydania decyzji o czasowym odebraniu zwierząt. Taka decyzja może być podjęta na podstawie informacji uzyskanych od Policji, Inspekcji Weterynaryjnej, lub właśnie organizacji społecznej (Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt, Legalis C.H.Beck).
Warto jeszcze wspomnieć, że w listopadzie 2022 roku posesję tę i pieski kontrolowała Komisja Prawa i Porządku Publicznego Rady Miasta, wraz z pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i nie stwierdzono żadnych uchybień, a wręcz zapisano w piśmie z dnia 11 stycznia 2023 roku, że: „Na miejscu zastano 39 psów. Zwierzęta były w bardzo dobrej kondycji fizycznej, która nie budziła żadnych zastrzeżeń, miały zapewnioną wodę oraz ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi […] W kojcach, w których przebywają psy jest utrzymywany porządek”. Pismo podpisał Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniami, że miasto Koło lekceważy problem bezdomności zwierząt. Jako miasto mamy podpisaną umowę ze schroniskiem dla piesków, gdzie przekazujemy bezdomne zwierzaki, lub te odebrane właścicielom i część z tych piesków z ulicy Zawadzkiego właśnie tam trafiło, a ja jako burmistrz wydam decyzję administracyjną o czasowym odebraniu tych zwierząt właścicielowi.
Sam często reaguję na zgłaszane mi przez Mieszkańców sygnały o bezdomnych zwierzętach. Ostatnio przez kilka dni służby miejskie z udziałem foto-pułapki, na prośbę właścicieli, poszukiwały zaginionego kotka. Mamy również w Kole społecznych opiekunów zwierząt, którzy na co dzień zajmują się dokarmianiem bezdomnych zwierząt karmą zakupioną przez miasto. Przy tej okazji bardzo im za tę służbę dziękuję.
Myślę, że warto pobudować w Kole schronisko dla zwierząt (wtedy niepotrzebna byłaby umowa z zewnętrznym podmiotem). Póki co, od lat zabezpieczamy pieski właśnie poprzez umowę z zewnętrznym schroniskiem.
Generalnie prosiłbym Wszystkich, aby ta sprawa, w której miasto Koło w żaden sposób nie zawiniło, nie była wykorzystywana w bieżącej kampanii wyborczej.
Jeśli chodzi o sterylizację miasto Koło prowadzi bezpłatny program sterylizacji zwierząt. Jednakże żadnego właściciela nie jesteśmy w stanie przymusić do tego, aby wykonał zabieg swojemu pupilowi. W 2023 roku przeprowadzono 32 takie zabiegi.
Apeluję też do Wszystkich, którzy widzą złą sytuację zwierząt o zgłaszanie takich faktów do Urzędu Miasta, Policji lub innych służb.
Wiecie Państwo, że jako Burmistrz potrafię przyznać się do błędu i za niego przeprosić, a nawet cofnąć swoją złą decyzję, co już czyniłem. W tej jednak sytuacji naprawdę nie mam sobie nic do zarzucenia.
Sam mam pieska i los zwierząt zawsze był, jest i będzie mi bliski.
Z wyrazami szacunku
Krzysztof Witkowski
Burmistrz Miasta Koła
foto: Kolskiefakty.pl
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com