Od dawna przekonujemy Was, że warto zacząć przygodę z programowaniem. Nie jesteśmy sami! Sprawdźcie, kto jeszcze dołączył do naszego klubu fanów tej kompetencji przyszłości.

Czy czterolatek może uczyć się programowania? W jaki sposób zająć rozbrykane dzieci na dłużej niż 10 minut? I w końcu – co możesz wyczarować z kawałka papieru, kolorowych karteczek i taśmy do pakowania? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących kodowania, znajdziecie w materiałach blogerów, których zaprosiliśmy do współpracy w ramach kampanii „e-Polak potrafi!”.

Naprawdę warto tam zajrzeć. Właśnie wspólnie zebraliśmy pierwszy milion wyświetleń.

Po co uczyć programowania?

Znacie kanał „Nauka. To lubię!”? Tomasz Rożek, który jest jego autorem, od lat zajmuje się popularyzacją nauki. W odcinku „Po co uczyć programowania?” pokazuje jakie korzyści dla rozwoju dzieci mogą płynąć z nauki programowania, która jest jego zdaniem świetnym sposobem na m.in. wykształcenie pewnego rodzaju uporządkowanego sposobu myślenia i działania, argumentowania i udowadniania, definiowania problemów i poszukiwania dróg do ich rozwiązania, czyli kompetencji, które przydadzą się w codziennym życiu. I to niezależnie od tego ile mamy lat.

Wideo

Jeśli po obejrzeniu tego materiału ciągle nie czujecie się przekonani lub po prostu chcecie wiedzieć więcej – zajrzycie też do wideo Oli i Ani z kanału „Mama Lama”.

Odcinek „Czy warto uczyć dzieci programowania?” to ciekawa rozmowa pokazująca, że programowanie jest dla wszystkich. Do dyskusji autorki zaprosiły eksperta – Bartosza Kosińskiego, który jest trenerem, metodykiem z zakresu nauczania programowania.

Wideo

Jeżeli natomiast słysząc hasło „programowanie” widzicie hollywoodzkie filmy z robotami opanowującymi świat za sprawą sztucznej inteligencji, na pewno zainteresuje Was odcinek „Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?”.

Tomasz Rożek opowiada w nim m.in. o tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja uczy się i jaka w tym złożonym procesie jest rola programisty.

– Patrząc na rozwój technologii cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji, umiejętność posługiwania się algorytmami z całą pewnością jest kompetencją przyszłości – mówi autor kanału „Nauka. To Lubię!”.

Wideo

Jeśli jednak bardziej odpowiada Wam forma luźnej rozmowy i chcecie dowiedzieć się więcej o podstawach – polecamy też odcinek „Czy umiemy w komputery?”, w których dziewczyny z „Mama Lama” sprawdzają naszą publikację „Zabawy w programowanie offline”.

Wideo

Programowanie to frajda

Naukę programowania można zacząć naprawdę wcześnie – kodowania uczy się dziś już nawet w przedszkolach! Jeśli chcecie spróbować tego w domu, zajrzyjcie do poniższych materiałów. Znajdziecie tam kilka ciekawych spostrzeżeń na temat wykorzystania programowania jako sposobu na wspólne spędzanie czasu z dziećmi.

– Znacie to uczucie, gdy już nie wiadomo, czym zająć rozrabiające wieczorem dzieciaki? No właśnie, ja w takich momentach szukam nowych wyzwań. Ostatnio bawimy się w… programowanie. Co prawda na razie uczą się programowana przez zabawę, ale myślę, że tak chyba jest właśnie najlepiej – zaczyna mówi Magda Kogut-Wałęcka, autorka kanału „Szczęśliva.pl”. Koniecznie obejrzyjcie jej film.

Podobne doświadczenia ma Marysia, autorka portalu „Oczekując.pl”, która pokazuje, jak programowanie pomogło zapanować nad niespożytą energią jej dzieci.

– Nauka programowania uczy m.in. logicznego myślenia, analizowania informacji i szukania niestandardowych rozwiązań i nie musi oznaczać siedzenia przed komputerem! Można się przy niej świetnie bawić np. tańcząc TANIEC KODOWANIEC! To świetna zabawa ucząca logicznego myślenia, a do tego doskonały sposób na rozbudzenie m.in. aktywności fizycznej dzieci i rodziców! Sprawdźcie sami! Wystarczy kilka kartek, dobra muzyka – i gotowe! – pisze Marysia z „Oczekując.pl”.

Ten film na Facebooku wyświetliło już prawie 400 000 osób! Koniecznie obejrzyjcie „Jak poskromić małego psotnika?” i dowiedzcie się dlaczego warto zaprosić zabawy w programowanie do swoich domów 

Wideo

Zabawy w programowanie offline

Teoria teorią, ale jak się za tę naukę programowana zabrać? Z pomocą przychodzi Ewa Wojtan, która prowadzi bloga „Moje dzieci kreatywnie”, na którym znajdziecie wiele przepisów na wspólną zabawę i naukę z dziećmi, nie tylko tę dotyczącą rozwoju kompetencji cyfrowych.

– Wiedza z zakresu programowania to szansa na rozwinięcie kompetencji, które przydadzą się każdym zawodzie. Takie umiejętności jak współpraca w grupie, umiejętność rozwiązywania problemów, przewidywania, czy logicznego myślenia to tylko niektóre z wielu kompetencji, które możemy trenować razem z dziećmi podczas zabaw w kodowanie. Jednak z powodu powszechnego poglądu, że programowanie jest bardzo trudne, a przez to dla wielu nieosiągalne, wciąż dziedzina ta nie jest zbyt popularna. Języka programowania da się nauczyć, podczas wspólnych zabaw, które mogą być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu – pisze autorka bloga „Moje Dzieci Kreatywnie”.

Ewa Wojtan w swoich wpisach na blogu nie tylko przeprowadzi Was krok po kroku przez zaproponowane gry, ale też wytłumaczy dlaczego warto ich spróbować w swoim domu i zaprezentuje jak to zrobić! Zobaczcie i oceńcie sami: „Nauka kodowania poprzez zabawę – wstęp do nauki programowania”, „Zabawy w kodowanie bez komputera” i „Kodowanie w przedszkolu i szkole – proste zabawy dla dzieci”.

Wideo

Zaprogramuj się na przyszłość

Gdyby było Wam mało i szukalibyście w internecie jeszcze innych materiałów na temat programowania, koniecznie zajrzyjcie do naszego Klubu Młodego Programisty online. To tam przenieśliśmy zajęcia, które przed pandemią prowadziliśmy w 16 stacjonarnych Klubach.

Otworzyliśmy je jesienią 2018 r. Od tej pory nasze zajęcia cieszą się niemalejącą popularnością. Tylko w ubiegłym – 2019 roku – wzięło w nich udział ponad 21 tysięcy uczestników. W internecie też mamy mnóstwo fanów.

Jeśli udało nam się zainteresować Was programowaniem, zachęcamy też do dołączenia do tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania, do której oficjalnego rozpoczęcia zostało… 85 dni! CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów.

W tym roku walczymy o pierwsze miejsce! #CodeWeek2020 odbędzie się w dniach 10-25 października. Dołączcie do nas koniecznie!  

************

Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

źródło:gov.pl/Ministerstwo Cyfryzacji

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com