09 lutego 2022 r. godz. 17:50  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o odkręconym gazie w kuchence przez dziecko chore na autyzm w domu jednorodzinnym w miejscowości Barłogi. Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG Koło oraz  zastęp z OSP Grzegorzew i OSP Barłogi. Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym przeprowadził rozpoznanie, w wyniku którego ustalił, że w kuchni budynku mieszkalnego doszło do odkręcenia kuchenki gazowej przez dziecko. Matka dziecka wraz z drugim synem oraz babcią w momencie zdarzenia przebywały poza budynkiem, brak możliwości wejścia do budynku ze względu na zamknięcie drzwi przez dziecko. Przed przyjazdem zastępów straży pożarnej doszło do wybicia szyby w drzwiach wejściowych przez osobę postronną celem dostania się do budynku i ewakuacji dziecka. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby: dziecko lat 9 (zatrucie wziewne), osoba postronna wybijająca szybę w drzwiach – rana prawej dłoni.

Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz weszli do budynku mieszkalnego. Zakręconą butlę z gazem propan – butan, a następnie wyniesiono na zewnątrz budynku w bezpieczne miejsce. Przystąpiono do przewietrzania budynku. Sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku – urządzenia pomiarowe, które nie wskazały zagrożenia, parametry powietrza były w normie.  W tym samym czasie udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy  poszkodowanym.

Na miejsce zdarzenia przybył Zespól Ratownictwa Medycznego  oraz patrol Policji. Poszkodowanych przekazano ratownikom medyczny. Po przebadaniu dziecko oraz mężczyzna nie zostali zabrani do szpitala. Działania zakończono.

W akcji uczestniczyło 17 strażaków przez 52 minuty.

 

foto: Misiek Kamil

źródło: KP PSP w Kole