Od 1 marca wzrosną emerytury i renty w Polsce. Podwyżki mają wynieść minimum 250 złotych brutto, jednak wzrost niektórych świadczeń będzie znacznie wyższy. Ze względu na wysoką inflację w Polsce wskaźnik waloryzacji jest przez rząd prognozowany na poziomie 113,8 procent.
1 marca zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur i rent. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku
Nowelizacja ustawy podpisanej w listopadzie przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana będzie minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Minimalna emerytura wzrośnie do 1588,44 zł z obecnych 1338,44 zł brutto.
Waloryzacją kwotową (podwyżka o 250 zł) objęte zostaną emerytury do kwoty około 1850 zł brutto.
W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł. Emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury (nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn), zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.
Waloryzacji będzie zastosowana również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.
Emerytury 2023 – brutto, netto
Wysokość podwyżek może się jednak zmienić. Finalny wskaźnik poznamy dopiero na początku lutego. To wtedy Główny Urząd Statystyczny udostępni dane dotyczące inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów w 2022 r. oraz realnego wzrostu płac, od których zależy ostateczny wskaźnik waloryzacji.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. liczba emerytów i rencistów w Polsce wyniosła niemal 9,3 mln.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 16,6 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 17,3 proc. rdr. W listopadzie inflacja była na poziomie 17,5 procent rok do roku.
źródło:TVN24 Biznes, PAP
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com