NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY DLA KOMENDY POWIATOWEJ PSP W KOLE

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, który został zakupiony w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V”.

Celem projektu jest optymalna efektywność prowadzenia akcji ratowniczych w transporcie drogowym przez Państwową Straż Pożarną na terenie Polski. Jest jednym z dziewięciu pojazdów, które trafiły do wielkopolskich jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Przetarg na pojazdy (w sumie 57 sztuk na cały kraj) prowadziła Dolnośląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej.
Powyższe zadanie zostało współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz przez budżet państwa. Wartość pojazdu wraz z pełnym wyposażeniem wyniosła 1.682.482,56 zł.
Pojazd marki MAN TGM 18.320 4X4 BB o napędzie 4×4 posiada silnik o mocy 320 kM, zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy mieszczący 300 litrów, a także dwuzakresową autopompę.
Samochód do kolskiej komendy trafił wraz ze sprzętem ratowniczo – gaśniczym w standardzie pierwszowyjazdowym. Wyposażony został m.in. w : zestaw narzędzi hydraulicznych, skokochron szybkorozstawialny, motopompę pływająca, drabiny, hydrauliczny wyważacz do drzwi, pilarkę łańcuchową do drewna o napędzie spalinowym, piłę tarczową z napędem spalinowym, wentylator oddymiający napędzany silnikiem spalinowym, posiadającym funkcję podawania piany lekkiej, sprzęt burzący, agregat prądotwórczy, detektor prądu przemiennego, kamerę termowizyjną, eksplozymetr, zestaw do ratownictwa medycznego, komplet ubrań specjalnych chroniących przed promieniowaniem cieplnym i płomieniem, miernik wielogazowy, detektor promieniowania jonizującego, komplet radiotelefonów nasobnych, komplet aparatów ochrony układu oddechowego, sprzęt oświetleniowy, sprzęt do ratownictwa wysokościowego, piłę szablastą oraz sprzęt i armaturę do podawania wody i piany.
Pojazd przechodzi w tej chwili procedurę rejestracyjną, następnie zostanie wprowadzony do podziału bojowego, a jego potencjał będzie wykorzystywany podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Joanna Wolna

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Koło

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com