„Z misy chłopskiej na fartuch” z EtnoPolska2021
Już wkrótce zaprosimy Was do udziału w projekcie, który w maju rusza „pełną parą” i który zainspirowany został różą kujawską. Dlaczego właśnie nią? Otóż dlatego, że od początku produkcji naszych wyjątkowych kolskich fajansów dominowała ona, wpierw w zdobieniach mis chłopskich, a następnie była obecna niemal na wszystkich ceramicznych naczyniach i przedmiotach.
Przygotowujemy cykl warsztatów: muzycznych, tanecznych, hafciarskich, tworzenia kwiatowych dekoracji, zdobienia ceramicznych biskwitów i, malowania tkanin (fartuchów i zapasek). Zainstalujemy wystawę, gdzie obok dzieł powstałych na warsztatowych spotkaniach, zaprezentujemy „odświeżone” stroje ludowe, przechowywane w naszych zasobach. We wrześniu zaprosimy rękodzielników, twórców ludowych, kolekcjonerów i posiadaczy „ludowych przedmiotów i sprzętów” do zaprezentowania swoich artefaktów na pierwszym kolskim ETNOtargu. Projekt kończyć będzie wydarzenie sceniczne pt. Róża kujawska z przytupem” z udziałem zespołów ludowych i kwiatowego repertuaru.
Zapraszamy już dziś. Wydarzenia nic nie kosztują, a my postaramy się, żeby przyniosły nam wiele radości i satysfakcji. Będziemy bezpieczni i mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje naszych planów. Czekamy na wszystkich, także na tych, którzy mają ciekawy „ludowy” pomysł i dostrzegają możliwość jego realizacji z naszą pomocą, w ramach projektu „Z misy chłopskiej na fartuch”. BGU
źródło:MDK w Kole