Zniesienie kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną oraz zniesienie nauki zdalnej w szkołach 21 lutego — to zapowiadane przez rząd ruchy, które ogłosili Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek. — Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii — stwierdził szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

Poniżej przedstawiamy listę zapowiedzianych zmian:

  • Od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni
  • Od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej będzie obowiązywać wyłącznie do zakończenia izolacji
  • Od 21 lutego koniec nauki zdalnej
  • Kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem zostaje zniesiona
  • Od 11 lutego zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa dla osób przybywających z krajów Schengen; kwarantanna pozostaje wyłącznie dla osób bez unijnego certyfikatu COVID-19
  • Od 11 lutego kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen będzie trwać 7 dni
  • Rząd przywraca ok. 5 tys. łóżek do systemu leczenia, zmniejszając ilość łóżek covidowych do poziomu ok. 25 tys.

– Za nami jest już apogeum piątej fali pandemii. To przesilenie potwierdza się w każdym wymiarze, pod względem liczby nowych zakażeń, testów, zleceń POZ na test – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

– Tendencja spadkowa, z którą mamy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch tygodni, to jest tendencja stała. Piąta fala miała charakterystyczny przebieg. Spodziewamy się, że spadki z tygodnia na tydzień będą powyżej 20 proc. – zaznaczył szef resortu zdrowia.

– Luty będzie tym miesiącem kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże. W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji — zapowiedział szef MZ. — Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii — dodał.

— Widzimy, że przebiegi COVID-19 w piątej fali są łagodniejsze. Bardzo ciekawa obserwacja jest taka, że w porównaniu z IV falą widzimy bardzo wyraźnie, że czas hospitalizacji spada do tygodnia, a wynosił 10 dni i więcej — mówił minister.

Na konferencji pojawiły się też informacje o zużyciu tlenu w szpitalach. Minister pokazał na wykresie spadek zapotrzebowania na tlen ze strony szpitali. Wszystko to uzasadnić ma poluzowanie obostrzeń.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

źródło:ONET