Najważniejsza jest tolerancja i równouprawnienie.
Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kole, przy współpracy Urzędu Miejskiego w Kole i Miejskiego Domu Kultury po raz kolejny w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Dzieci i młodzież niepełnosprawna zaprosiła swych gości do MDK na galę i występy, a później do zabaw integracyjnych na tereny zielone przy instytucji. Uroczystość rozpoczął przemarsz ulicami miasta.
Podczas gali na scenie wystąpili uczestnicy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Warsztatów Terapii Zajęciowej i wychowankowie Open Voice Studio. Muzyką, tańcem i występami teatralnymi liczna publiczność została oczarowana. Finałową piosenkę śpiewała cała emdekowska sala.
Z uwagi na jubileusz 60-lecia PSONI podczas gali wręczone zostały liczne podziękowania i odznaczenia osobom wspierającym kolski ośrodek oraz działającym na jego rzecz.
Oficjalnie Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest 5 maja, a jego celem jest zwrócenie uwagi na wszelkie bariery dnia codziennego – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne i inne. Tego dnia w Europie trwają obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, popularyzujące tolerancję i równouprawnienie. Ten sam cel przyświeca kolskiemu świętowaniu – mówienie o potrzebach środowiska, promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych, wzajemna integracja poprzez wspólną zabawę. Uroczystość stwarza możliwość wyjścia z izolacji w domach i placówkach, jest szansą prezentacji dorobku artystycznego dzieci i dorosłych przed szeroką publicznością, pomaga w przełamywaniu lęków przed otoczeniem.
Pogoda sprzyjała integrującym się w plenerze. Najważniejsze jednak, by poza miłymi wspomnieniami, pozostały owoce spotkania. Aby zaszły zmiany w przestrzeni publicznej, w ofercie miejskiej, w naszym stosunku do niepełnosprawności, w postrzeganiu potrzeb ludzi z dysfunkcjami. Aby żyło im się coraz lepiej i czuli, że są pełnoprawną częścią społeczeństwa. Wszyscy tak samo kochamy, bawimy się, płaczemy, cierpimy i nieustannie pokonujemy swoje słabości. Wszyscy chcemy móc pracować, rozwijać się, czuć się potrzebni i wartościowi.
W kontekście „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną” warto o chwilę refleksji w tym temacie.
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com