Najsmaczniejsze targi w Polsce w weekend w Poznaniu
Po raz kolejny na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 29 września – 1 października odbędą się Targi Smaki Regionów. Podczas wydarzenia na odwiedzających czeka wiele atrakcji od stoisk z tradycyjną żywnością, degustacji, pokazów kulinarnych po warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Smaki Regionów to targi, podczas których odwiedzający mogą poznać i skosztować tradycyjnej kuchni z całej Polski. Kilkuset wystawców zaoferuje swoje produkty wytworzone z najwyższej jakości składników, powstałych w oparciu o tradycyjne receptury. Wielkopolska podczas wydarzenia będzie reprezentowana przez 30 miejscowych producentów i przetwórców żywności i restauratorów. Podczas trzydniowego święta żywności Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował wiele atrakcji, w tym pokazy kulinarne z udziałem znanego kucharza, którym będzie Laurentiu Zediu, znany z licznych występów telewizyjnych jako Chef Lorek. Popularność zdobył jako uczestnik VII edycji programu kulinarnego MasterChef, w którym zajął 2. miejsce.
Najsmaczniejsze targi w Polsce ponownie odbędą się w Poznaniu. Już w najbliższy weekend od 29 września do 1 października Poznań stanie się stolicą tradycyjnej kuchni i niepotrwożonej zdrowej żywności. Po raz kolejny producenci, przetwórcy oraz rolnicy z całej Polski zaprezentują bogactwo smaków, zapachów, które trafią w gust każdego odwiedzającego Targi Smaki Regionów. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Ponadto Targi Smaki Regionów to okazja do zdobycia wiedzy. Laurentiu „Lorek” Zediu Chef Lorek w piątek 29 września przeprowadzi pokazy kulinarne w których uczestniczyć będą uczniowie szkół o profilu gastronomicznym z całej Wielkopolski: Piły, Rawicza, Brzostowa, Krotoszyna, Ostrzeszowa, Kępna, Kalisza, Liskowa, Wrześni, Nietążkowa i Poznania. Tego dnia Smaki Regionów odwiedzi ponad 600 uczniów i uczennic. Ponadto odbędzie się otwarty pokaz kulinarny, podczas którego Chef Lorek zaprezentuje dania m.in. z wykorzystaniem żywności zagrożonej marnotrawstwem.
Targi to także okazja do zdobycia wiedzy oraz inspiracji. Po raz kolejny uczniowie szkół gastronomicznych z kilkunastu Wielkopolskich miejscowości wezmą udział w warsztatach poświęconych ograniczeniu marnowania żywności. Gość specjalny wydarzenia Chef Lorek zaprezentuje oryginale pomysły wykorzystania wielu produktów ratując je od zmarnowania. Edukacja przyszłych pokoleń kucharzy to ważny krok by wypracować właściwe nawyki konsumenckie w ramach Samorządowego „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”. – dodaje Wicemarszałek Krzysztof Grabowski
Podczas imprezy odbędzie się także konkurs pn. „Bitwa Małych Mobilnych Kuchni Warsztatowych”, promujący ograniczenie marnowania jedzenia. Udział w rywalizacji wezmą Wielkopolski Bank Żywności z Poznania, Bank Żywności w Koninie oraz Bank Żywności w Pile. Pokazy kulinarne oraz zmagania banków żywności to wynik realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”. W ramach walki z ograniczeniem marnowania żywności przeznaczono z budżetu Województwa Wielkopolskiego blisko 3 mln zł.
Wykorzystanie „Małych Mobilnych Kuchni Warsztatowych”, które banki żywności i organizacje pozarządowe zakupiły w ramach dotacji z budżetu Województwa Wielkopolskiego podczas rywalizacji na targach ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem racjonalnego wykorzystania produktów oraz w przypadku posiadania nadwyżki podzielenia się z nią z innymi. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski – Targi Smaki Regionów to doskonałe miejsce i moment by o tym przypomnieć i zachęcić do dobrych praktyk.
Targom Smaki Regionów towarzyszą również konkursy, podczas trwania targów najlepsze zaprezentowane produkty otrzymają Medal Targów Smaki Regionów. Odbędzie się także finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Uczestnictwo w targach jest bezpłatne, trzydniowa impreza odbywa się w pawilonie 3A Międzynarodowych Targów Poznańskich – wejście od ul. Grunwaldzkiej.
źródło:Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu -Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi