Polskie grzybobranie od jakiegoś czasu wygląda niemalże jak sport narodowy.Zapaleni grzybiarze zabierają nad ranem swoje ulubione koszyki wiklinowe, wygodne obuwie, pozytywny nastrój i wyruszają na podbój lasu, aby za jakiś czas rozkoszować się smakiem swych grzybowych potraw . Ale czy aby na pewno wiemy jak zachowywać się w czasie grzybobrania i czy w odpowiedni sposób zbieramy dary leśne
Zacznijmy od samego początku. Każdy grzybiarz ma swoje ulubione miejsce do spacerowania, które niejednokrotnie obdarzyło go koszem pięknych okazów takich jak borowiki czy maślaki.
Na grzybobranie najczęściej dojeżdżamy samochodem, a zatem miejmy na uwadze, że ruch pojazdem silnikowym  po drogach leśnych jest zabroniony, a samochód powinniśmy pozostawić w miejscu do tego specjalnie przeznaczonym – na parkingu leśnym.
Samo zbieranie grzybów nie jest niczym ograniczone. Możemy zebrać tyle ile damy radę unieść, ale musimy mieć jednocześnie pamiętać, iż nie na każdym terenie leśnym zbieranie grzybów jest dozwolone.
Zanim wyruszymy w las powinniśmy upewnić się czy teren, po którym mamy zamiar spacerować nie jest objęty specjalną ochroną w postaci rezerwatu przyrody bądź parku narodowego. Zbieranie grzybów i runa leśnego jest w nich zabronione, a na ich terenie można poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach.
Niektóre części lasu objęte są również stałym zakazem wstępu i dotyczy to m.in. upraw leśnych do 4 m wysokości, drzewostanów nasiennych, ostoi zwierzyny, źródlisk rzek i potoków oraz obszarów zagrożonych erozją.
Uprawy leśne, zwłaszcza tam gdzie posadzony jest dąb – ogrodzone są specjalnym ogrodzeniem z siatki. W ten sposób chronimy je przed zgryzaniem przez zwierzynę leśną. Takie uprawy leśne objęte są zakazem wstępu. Niestety często dochodzi do uszkodzeń, czy zniszczeń tych grodzeń…. także i przez grzybiarzy, którzy mimo zakazu właśnie na leśnych uprawach szukają grzybowych okazów.
Grzybiarze zadają sobie odwieczne pytanie czy grzyby należy wykręcać czy wycinać, jednakże oba sposoby są prawidłowe i nie inwazyjne dla środowiska, gdyż nie niszczą zarówno ściółki jak i grzybni 
Należy mieć na uwadze, iż niszczenie ściółki, grzybni oraz grzybów (nawet tych trujących) jest zakazane i zgodnie z art. 163 kodeksu wykroczeń takie zachowanie podlega karze nagany lub karze grzywny, która może wynosić nawet do 5.000,00 zł 
Istotnym jest również, aby nie zaśmiecać lasów podczas grzybobrania.
O zakazie używania ognia w lesie, wyrzucaniu niedopałków itd. prawdziwemu grzybiarzowi wspominać nie trzeba.
źródło:Nadleśnictwo Koło

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com