„Na Drodze – Patrz i Słuchaj” – Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji 

Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych – poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz przekazał PAP, że akcja „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” będzie prowadzona od 1 do 31 marca. „Celem działań jest uświadomieniem uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie ostrożności podczas korzystania z drogi, a w niektórych przypadkach szczególnej ostrożności” – tłumaczył policjant.

W jego ocenie nowoczesna technologia w samochodach lub w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających nas na drodze jest coraz trudniejsze. „Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki” – zaznaczył.

„Mimo że większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności” – wyjaśnił.

Podkreślił też, że przez dynamicznie zmieniające się sytuacje drogowe zagrożenie może powstać w bardzo krótkim czasie. „Jeśli będziemy mieli rozproszoną uwagę możemy nie dostrzec niebezpiecznej sytuacji” – podał

Na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych, szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu. Jest to bardzo różnorodna grupa użytkowników dróg. Należą do niej piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch” – dodał.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na to w jakim jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze – Patrz i Słuchaj” – zaapelował nadkomisarz Robert Opas.

źródło:PAP

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com