Motocykl Waldemara Obiały z Koła nagrodzony w Customowych Mistrzostwach Europy
W zeszły weekend w niemieckiej miejscowości Bad Salzuflen odbył się Custombike-Show – największa impreza modyfikowanych motocykli na świecie. W ramach wydarzenia zorganizowano Customowe Mistrzostwa Europy, na których polski motocykl zdobył nagrodę zwyciężając w kategorii „Best Paint Job”.
Motocykl z wózkiem zbudowany przez Waldemara Obiałę z miejscowości Koło, zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Malowanie” w konkursie konstruktorskim, który w tym roku miał rangę mistrzostw Europy. Do zawodów zgłosiło się ponad 240 motocykli z 16 krajów, takich jak Litwa, Szwecja, Słowenia, Anglia, Austria, Holandia, Włochy, Dania, Czechy, Szwajcaria, Polska, Luksemburg, Francja, Belgia, Węgry oraz Niemcy.
„Bardzo się cieszę z otrzymanej nagrody. Konkurencja była bardzo duża, więc tym bardziej miło mi, że jury doceniło nietypowe malowanie mojej maszyny”- mówi Waldemar Obiała.
Pytany o sposób wykonania malowania oraz inspiracje, dodaje: „Zastosowałem tu mieszane techniki malowania. Częściowo użyłem aerografu, częściowo malowałem motocykl pędzlem, szparunki zostały wykonane metodą maskowania. Już na początkowym etapie raczej niestandardowo podchodziłem do zdobienia maszyny, gdyż pierwsze motywy szkicowałem na motocyklu ręcznie ołówkiem. To wymagało zastosowania odpowiedniego podłoża, żeby linie rysowane przez grafit trzymały się na poszyciu pojazdu i były widoczne. To ma z kolei związek z inspiracjami motywów ozdobnych, którymi chciałem pokryć motocykl, a one rozciągają się od książek z XVII wieku po współczesnych ilustratorów. Dlatego też celowo dążyłem do uzyskania efektu, który sprawiałby wrażenie, że rysunki, motywy i namalowane postacie są jakby przetarte, naznaczone śladem czasu. Właśnie tak, jak w starych książkach” – tłumaczy autor malowania maszyny.
Na uwagę zasługuję fakt, że motocykl został wyróżniony w kategorii nie odnoszącej się do typu konstrukcji, np. chopper lub bobber, co z automatu zmniejsza ilość potencjalnej konkurencji, ale na polu, na którym były ocenianie wszystkie 250 pojazdów biorących udział w Customowych Mistrzostwach Europy.
To nie pierwsza nagroda, jaką zdobył motocykl Waldemara Obiały. Podczas zorganizowanego w sierpniu przez Game Over Cycles konkursu Karpacz Custom Bike Show przeprowadzonego w ramach Polish Bike Week 2023, maszyna zdobyła aż trzy nagrody: Najlepszy Trike, Malowanie i Best of Show. Ostatnia nagroda oprócz pucharu zapewniała wyjazd i udział Customowych Mistrzostwach Europy, gdzie pojazd z Polski został doceniony również przez zagraniczne jury.
Custombike-Show to według organizatorów największa customowa impreza świata. Uczestnicy zawodów konstruktorskich będących mistrzostwami Europy rywalizowali w piętnastu kategoriach. Tytuł „Best of Show” zdobył Mirko Perugini z Galery Motorcycles ze swoim radyklanie przebudowanym motocyklem Harley-IOE-V2. Oprócz pucharu laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro. Imprezę w Bad Salzuflen przez 3 dni odwiedziło ponad 22 000 osób.
źródło: Krzysztof Bienkiewicz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com