Masz na działce  studnie? Możesz zapłacić od 5 tys. do nawet 1 mln złotych kary
Wodny problem ogródków działkowych
Ogródki działkowe wracają do łask. Coraz więcej młodych osób decyduje się na ogródek działkowy i szuka na nim chwili wytchnienia od zgiełku miasta. Działka nadaje się idealnym miejsce do odpoczynku, a także do hodowania własnych warzyw i owoców. Jednak nie wszyscy działkowicze wiedzą, że za studnie na działce czeka ich kara.
Około 4 miliony osób korzysta z Rodzinnych Ogródków Działkowych. Natomiast na terenie wielu z nich znajdują się studnie potocznie nazywane „abisynkami”. Za korzystanie ze studni na działce grozi mandat o wysokości od 5 tys. zł do 1 mln zł.
Wszystkiemu winna jest ustawa o Prawie wodnym z 2017 roku. Według niej właściciele działki mogą pobierać do 5 metrów sześciennych wody dziennie, jednak działkowicze nie są właścicielami, tylko dzierżawcami. Co w takiej sytuacji można zrobić?
Pobieranie wody ze studni na działce może sporo kosztować
Wiele osób nie ma pojęcia o przepisach dotyczących studni na działce. Często studnia na terenie działki została po poprzednich właścicielach, a nowi dzierżawcy nie wiedza, że łamią prawo, kiedy pobierają z niej wodę.
– Konsekwencja finansowa to możliwość poniesienia kary, której rozpiętość jest dość duża. Od 5 tysięcy do nawet miliona złotych […] Natomiast nie sądzę, żebyśmy w przypadku działkowców mówili o górnej granicy, tylko raczej o dolnej granicy kary. – wypowiedź przedstawicielki Wód Polskich, Anny Wiśniewskiej cytuje gazeta.pl.
Wody Polskie zaproponowały dwa rozwiązania jeżeli chodzi o studnie na działce. Jednym z nich jest legislacja studni, jednak cena 5 tys. zł, którą trzeba będzie ponieść, nie zachęca. Inna opcja jest skierowana do Polskiego Związku Działkowców.
Drugi sposób na legalna studnię
Polskie Wody poza procesem legislacyjnym, którego mogą podjąć się osoby ze studnią na działce, przewidują inne rozwiązanie. Drugi sposób miałby polegać na wydrążeniu studni na działce dla wszystkich użytkowników.
W tym przypadku również mamy do czynienia z czasochłonnym i drogim procesem. Dlatego Polski Związek Działkowców apeluje o zmianę prawa, które umożliwiłoby korzystanie ze studni na działce dzierżawcom.
źródło:domek i ogródek.pl