Wygraj nagrody w konkursie PAP „#FakeHunter Challenge – Wojna informacyjna”

18 listopada rusza VI edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie m.in. wyszukiwanie fałszywych informacji związanych z wojną w Ukrainie oraz przygotowanie kreatywnej pracy pod hasłem „Nie nabieram się na fake newsy”. Na najlepsze zespoły czekają: nagrody finansowe, rzeczowe oraz warsztaty z projektowania 3D.

Konkurs już po raz 6. organizowany jest przez Polską Agencję Prasową. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz pozostałych internautów, którzy są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą dezinformacja i chcą to zmieniać.

Tematem przewodnim konkursu jest wojna informacyjna, czyli dezinformacja obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną.

W pierwszej konkurencji „Polowanie na fake newsy” można działać samodzielnie lub zespołowo (do 5 osób), a zadaniem jest zgłaszanie fałszywych informacji publikowanych w sieci dotyczących m.in.: wojny w Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na wschodzie.

#FakeHunter BrainStorm – tutaj liczy się kreatywność i otwartość na nowe rozwiązania. Uczestnicy w tej konkurencji mogą proponować i przesyłać swoje pomysły, które wzbogacą i udoskonalą serwis factcheckingowy  #FakeHunter pod kątem merytorycznym, funkcjonalnym czy technicznym.

Udział w tych konkurencjach wymaga wcześniejszej rejestracji pod linkiem: https://bit.ly/3h4r2Yk

Trzecia konkurencja to propozycja dla młodzieży ze szkół średnich – #FakeHunter – Edu Masters. Zadaniem zespołów klasowych będzie przygotowanie prezentacji w formie elektronicznej pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”. Praca zespołowa powinna skupiać się m.in. na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji, z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci. Rejestracja dla zespołów klasowych: https://bit.ly/3DSnFfP

Na najlepsze zespoły czekają nagrody finansowe w wysokości: I miejsce – 8 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 3 tys. zł, nagrody rzeczowe oraz warsztaty z projektowania 3D.

Dla pierwszych dwudziestu szkół, które napiszą na adres fakehunter@pap.pl  zorganizujemy bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia będą specjaliści z portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych treści publikowanych w sieci.

Szczegóły i regulamin konkursu: https://fakehunter.pap.pl/challengeVI

Konkursowi będą towarzyszyć ciekawe rozmowy i debaty transmitowane na żywo na https://fakehunter.pap.pl/challengeV.
 
Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki. Wśród patronów wydarzenia są również: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Centralny Dom Technologii, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Patronat medialny nad konkursem objął portal CyberDefence24.

źródło:PAP