Członkowie partii Polska 2050 Szymona Hołowni zaprezentowali program dla przedsiębiorców podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Koninie. Brak podwyżek PIT, CIT i VAT przez 3 lata od wyborów, zmiana zasady naliczania składki zdrowotnej, „karniaki” dla urzędów, które przekraczą ustawowe terminy na podjęcie decyzji, zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych, proste przepisy dla mikrofirm.
Paweł Adamów, Wiceprezydent Konina, Członek zarządu regionu Polska 2050 Szymona Hołowni w Wielkopolsce rozpoczął tymi słowami: „Polska na „6-tkę” to Polska, w której rodzimi przedsiębiorcy, zwłaszcza ci mali i średni, mogą rozwinąć skrzydła. Przedsiębiorcy są jednym z głównych motorów rozwoju gospodarczego. Tworzą miejsca pracy i generują inwestycje. Trzeba pozwolić im swobodnie działać i z szacunkiem odnosić się do płaconych przez nich i ich pracowników podatków. Pieniądze podatników nie powinny być marnowane na fanaberie władzy i nieodpowiedzialne rozdawnictwo. Kampania wyborcza nie może być wymówką dla populizmu, dla składania obietnic bez pokrycia. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że każdy dodatkowy „program plus” będzie pokryty z ich i ich pracowników podatków.”
Przeprowadziliśmy w Polsce kilkadziesiąt spotkań z przedsiębiorcami w ramach cyklu „Stabilna Gospodarka” zebraliśmy opinie od ponad 1000 przedsiębiorców. W Wielkopolsce również odbyły się 4 takie spotkania tj. Konin, Gniezno, Poznań i Piła. Na bazie tego przygotowaliśmy pakiet 10 zmian. Oto on:”
„Żadnych podwyżek PIT CIT i VAT. Deklarujemy, że będziemy się sprzeciwiać takiej podwyżce przez 3 lata po wyborach, do czasu, w którym poznamy skalę uwolnionego wzrostu gospodarczego i możliwych do uzyskania oszczędności.”
Domniemanie niewinności podatnika. Dzisiaj w Polsce urząd skarbowy może zająć wszystkie konta podatnika i zwolnić je dopiero po udowodnieniu niewinności. W skrajnych przypadkach może to zająć kilka lat. Sprawy karno-skarbowe i postępowania podatkowe muszą podlegać tej samej zasadzie co sprawy karne – zasadzie domniemania niewinności. Zamrażanie majątku podatnika bez decyzji sądu musi zostać zakazane.” – dodaje Paweł Adamów
„Zasiłek chorobowy od pierwszego dnia choroby pokrywany przez ZUS-u. Uważamy za niesprawiedliwe to, że dzisiaj przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną swojego pracownika i dodatkowo musi jeszcze wypłacać zasiłek chorobowy przez pierwsze 33 dni choroby (lub 14 dni po 50 roku życia). Wszyscy pracownicy powinni być objęci zasiłkiem chorobowym, który wypłaca ZUS od pierwszego dnia choroby. Zaś w interesie Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinno być skuteczne kontrolowanie zwolnień w celu przeciwdziałania ich nadużyciom. Przedsiębiorcy obecnie mają ogromne koszty w postaci różnych podatków, opłat czy składek ZUS.” – mówi Ewa Patalas, Polska 2050 Szymona Hołowni
„Składka zdrowotna a nie podatek. Zmienimy zasady naliczania składki zdrowotnej. Dzisiaj składka zdrowotna, to nic innego jak dodatkowy podatek. Składka zdrowotna powinna być z góry przewidywalną kwotą przeznaczoną wyłącznie na zdrowie obywatela a nie na inne ważne cele jak willa plus lub łatanie dziury budżetowej. Dzisiejsze dodatkowe składki zdrowotne zaburzają płynność finansową polskich przedsiębiorców i powodują, że wielu z nich rezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej.” – dodaje Ewa Patalas, Polska 2050 Szymona Hołowni.
„Każdy przedsiębiorca przygotowuje biznes plan swoich działań, czy to na jedną inwestycję, czy też na dłuższy okres prowadzenia działalności. Jednym z czynników wpływających na rentowność a co za tym idzie na kalkulacje działalności są podatki i ich przewidywalność. Dlatego jako Polska 2050 Szymona Hołowni po 3 letnim moratorium zobowiązujemy się do zmian w PIT i CIT maksymalnie raz w roku z odpowiednio długim vacatio legis, oczywiście po wcześniejszych obszernych konsultacjach, natomiast pozostałe przepisy podatkowe będą wchodziły w życie maksymalnie dwa razy w roku (1 stycznia i 1 lipca).” – mówi Robert Gajda, Przewodniczący Koła nr 37 Polska 2050 Szymona Hołowni
„Wiemy również jak ciężkim i ryzykownym obciążeniem dla przedsiębiorców jest podatek VAT, szczególnie od usług. Wiele firm budowlanych jak również transportowych boryka się z problemami ściągalności wynagrodzenia za usługę, a tu jeszcze dodatkowym obciążeniem jest zapłata VAtu od usługi wykonanej ale nie rozliczonej. Wiele takich sytuacji ma swój finał w Sądzie, ale niestety obowiązek podatkowy trzeba spełnić w danym okresie podatkowym. Jako Polska 2050 Szymona Hołowni zamierzamy wprowadzić VAT od zapłaconej faktury. Pozwoli to w pewnym stopniu zabezpieczyć przedsiębiorców przed utratą płynności i zwolnić z obowiązku podatkowego do uregulowania należności przez dłużnika. Nie może być tak, że cały ciężar gospodarki biorą na siebie tylko przedsiębiorcy. Państwo jako główny beneficjent podatków powinien wspomagać firmy w trudach prowadzenia działalności, to w końcu dzięki podatkom płaconym przez Firmy i ich pracowników może funkcjonować stabilne Państwo.” – dodaje Robert Gajda
Agnieszka Łechtańska, koordynatorka Polski 2050 Szymona Hołowni w Powiecie Słupeckim:
„TAK SZANOWNI PAŃSTWO , KARNIAKI – CZYLI KARY FINANSOWE DLA
URZĘDÓW, KTÓRE PRZEKROCZĄ USTAWOWE TRMINY NA PODJĘCIE DECYZJI.
Chcemy uproszczenia systemu dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa. A to dlatego, że dziś przedsiębiorcy maja powszechne wrażenie wrogości organów państwa. Obowiązuje wobec nich zasada zerowej tolerancji, podczas gdy państwo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Opóźnienie w wydaniu decyzji uniemożliwia podjęcie drogi odwoławczej, a błąd urzędu może mieć dramatyczne skutki dla podatnika i przedsiębiorcy.”
„Kolejny punkt to: Proste przepisy dla mikrofirm W Polsce stosowane są te same zasady i wymogi dla wielkich korporacji i mikrofirm. To powoduje ogromne przeciążenie tych ostatnich. Wprowadzimy ograniczenie stosowania wybranych przepisów wobec mikro- i małych firm do czasu osiągnięcia przez nie określonych poziomów zatrudnienia i obrotów.
Warunki funkcjonowania firm zmieniają się z dnia na dzień, a tworzone prawo jest niejasne, niejednoznaczne, zdaniem profesjonalnych doradców podatkowych ich ostateczna interpretacja będzie często znana dopiero po pierwszych wyrokach sądowych. Przedsiębiorcy skarżą się, że w takiej sytuacji mają ograniczony dostęp do wiążących interpretacji urzędów skarbowych, a uzyskane już interpretacje nie mogą być wykorzystane przez inne podmioty w podobnej sytuacji.
O tych i innych problemach mogliśmy usłyszeć od przedsiębiorców w ramach spotkań z cyklu Stabilna Gospodarka. Dlatego wiemy jak zmienić ten stan i zacząć przywracać normalność w małych i średnich krajowych przedsiębiorstwach.” – dodaje Agnieszka Łechtańska
Mikołaj Marcinkowski, Wiceprzewodniczący Przewodniczący Koła nr 37 Polska 2050 Szymona Hołowni : „Doprowadzimy do zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych. Organizacja polskiego sądownictwa gospodarczego sprawia, że wcześniej można doczekać się wyroku przed Sądem Ostatecznym, niż Sądem Okręgowym. Należy zwiększyć obsadę sądów gospodarczych i przekazać proste sprawy do rozstrzygania przez asesorów sądowych.”
„Ponadto wprowadzimy przyjazne zasady interpretacji podatkowych. Przedsiębiorcy czekają dziś bardzo długo na złożone przez nich zapytania dotyczące indywidualnych interpretacji podatkowych. – powiedział Mikołaj Marcinkowski z konińskich struktur partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com