Od poniedziałku 28 marca w Polsce nie będzie już trzeba nosić maseczek w sklepach czy komunikacji miejskiej.Maseczki pozostają obowiązkowe jedynie w placówkach medycznych — Cały czas mamy pandemię koronawirusa — podkreślił jednak minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podczas  konferencji zaznaczył, że resort przyglądał się w ostatnich tygodniach tendencjom dotyczącym nowych zakażeń w kontekście powrotu dzieci do szkół i napływu uchodźców, wśród których zakażenia mogą częściej występować.

„Z naszej perspektywy te dwa zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej zakażeń. Przez dwa tygodnie (mieliśmy do czynienia) ze zwolnieniem spadków, a nawet stabilizacją, ale od kilku dni obserwujemy znowu przyspieszenie spadków (liczby zakażeń)” – zaznaczył szef resortu.

Niedzielski zastrzegł, że maseczki powinny być używane jednak w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi np. o duże skupiska ludzi. „Wtedy rekomenduję, by używać maseczek”

Rząd zdejmuje też izolację i kwarantannę domową oraz kwarantanny po przyjeździe do Polski.Karta lokalizacyjna pasażera, wypełniana przy przekraczaniu granicy, nadal będzie obowiązkowa. Osoby z wykrytym wirusem, będą otrzymywać zwolnienia lekarskie.

 

foto:Adam Niedzielski/Ministerstwo Zdrowia/Facebook

źródło:Kolskiefakty.pl

 

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com