Wczoraj odbyła się konferencja w Kole pt. „Woda – wspólne dobro, wspólny problem. Samorządy, naukowcy i eksperci wobec niedoboru wody we wschodniej Wielkopolsce i na Kujawach”. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami na żywo lub przez internet. Pozostałe osoby zachęcamy do obejrzenia nagrania na naszym profilu
– Sprawiedliwa transformacja powinna wiązać się z podjęciem kwestii gospodarczych, społecznych, środowiskowych i hydrologicznych. Hydrologiczne, które są najważniejsze w regionach wydobycia węgla brunatnego, nie są odpowiednio poważnie traktowane. Dlatego stwierdziliśmy, że trzeba ten temat wprowadzić do całej strategii sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i Kujaw. Zależy nam na tym, żeby te elementy były bardzo mocno pokazane – mówiła dr Miłosława Stępień ze Stowarzyszenia Akcja Konin – Musimy równolegle podejmować zadania, które do tej pory były podejmowane sektorowo, co nie działało. Hydrolodzy, hydrotechnicy zajmowali się wodą, ekolodzy bioróżnorodnością, a kto inny korzyściami dla społeczeństwa. Natomiast ekohydrologia tworzy podstawy naukowe wyjaśniające kompleksowość procesów, hierarchię ważności poszczególnych elementów jest nauką, która umożliwia poprawę wszystkich elementów – zaznaczył profesor Maciej Zalewski.
– Zmiany klimatu w Polsce postępują, a temperatura powietrza rośnie coraz szybciej. Skutkiem tego jest zmniejszanie się zasobów wodnych naszego kraju. Obserwowane niskie stany wody w rzekach są coraz dłuższe, a nasz kraj w ostatnich latach coraz częściej dotykają susze. We wschodniej Wielkopolsce zasoby wodne już wcześniej były jednymi z najniższych w Polsce – podkreślił hydrogeolog, dr Sylwester Kraśnicki.Poniżej link do nagrania z konferencji:

https://www.facebook.com/rozwojtakodkrywkinie/videos/344859876797081/

źródło:Patrycja Este

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com