KONCERT „NIEPODLEGŁA – NIEPOKORNA” z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
 
30 listopada w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbiu odbył się uroczysty koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Niepodległa – Niepokorna” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Mikołajczyka w Karszewie z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na koncercie spotkaliśmy się wielopokoleniowo, by wspólnie, jako społeczność szkolna przeżywać historię Polski, opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych.
Mottem patriotycznego śpiewania podczas koncertu były słowa Oskara Kolberga – „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć” Koncert zgromadził liczną widownię. Wśród uczestników byli przedstawiciele władz Miasta i Gminy Dąbie, radni gminy Dąbie, księża, druhowie i druhny z ochotniczych straży pożarnych z Karszewa, Lisic i Rośli, rodzice, nauczyciele, absolwenci naszej szkoły i jej sympatycy. Jako uczestnicy tego wydarzenia mieliśmy okazję docenić dziedzictwo naszego narodu, zachowując w pamięci trudne doświadczenia naszych ojców.
 
Podczas koncertu swój wokal zaprezentowały uczennice i uczniowie z klasy I i z klas IV – VIII. Wśród repertuaru znalazły się: „Co to jest niepodległość?”, „Szara Piechota”, „Uwierz Polsko”, „Niepodległa, niepokorna” i liczne NIE (Zakazane) Piosenki. Miła i wzruszająca atmosfera udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Z naszych serc popłynęła pieśń prosta, szczera i żarliwa – godnie i z radością uczciliśmy Naszą Niepodległość!
 
Zaśpiewane piosenki i pieśni patriotyczne to jedynie część twórczości, którą Polacy powinni znać. Najważniejsza jest jednak świadomość ich roli: łączyły one naszych rodaków w trudnych momentach. Dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież, a w czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą i propagandą. Miejmy nadzieję, że ich rola w przyszłości ograniczy się tylko do nauki miłości ojczyzny oraz świadectwa bohaterstwa naszych rodaków.
 
Przygotowanie Koncertu „Niepodległa – Niepokorna”: Bogumiła Lasota i Katarzyna Sitarz
Galeria zdjęć:
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com