Kolskie delegacje oddały hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej
W ubiegłym roku, z racji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, kolscy samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji, stowarzyszeń, po raz pierwszy składali kwiaty przy tablicach pamięci i mogiłach naszych lokalnych bohaterów związanych z wojną polsko-bolszewicką. Wówczas powróciła pamięć trzech wybitnych kolan – Michała Beksiaka, Władysława Klimaszewskiego i Czesława Freudenreicha. Zwyczaj utrwalił się, dziś delegacje ponownie spotkały się w miejscach pamięci.
Przypomnijmy, że w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Obecnie wspominamy naszych przodków związanych z wydarzeniami 1920 roku: Michała Beksiaka (1901 – 1942), Burmistrza Miasta Koła w latach 1934 – 1939, który w okresie wojny polsko – bolszewickiej był żołnierzem Armii Ochotniczej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera, Władysława Klimaszewskiego (1856 – 1929), w latach 1919 – 1926 Burmistrza Miasta Koła, który w czasie wojny polsko – bolszewickiej był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Kole oraz Czesława Freudenreicha (1873 – 1939), właściciela fabryki fajansu w Kole, będącego podczas wojny polsko – bolszewickiej komendantem Straży Obywatelskiej w Kole, która miała za zadanie ochronę ładu i bezpieczeństwa na zapleczu frontu.
Krótką uroczystość patriotyczną otworzył Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz, który przybliżył role, jakie w czasie zmagań odegrali nasi rodacy. Po przemówieniu nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci. W uroczystości udział wzięli: Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Zastępca Burmistrza Lech Brzeziński, Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński, Sekretarz Powiatu Artur Szafrański, Dyrektor MTC Tomasz Nuszkiewicz, Jacek Skrycki reprezentujący Stowarzyszenie Budowy Pomnika – Ławeczki Czesława Freudenreicha oraz regionalista Kazimierz Kasperkiewicz.
źródło:UM w Kole
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com