Kolejny projekt ERASMUS+ w Szkole Podstawowej nr 2 w Kole
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole kontynuują swoją międzynarodową przygodę z programami Erasmus+ współfinansowanymi przez Unię Europejską. Od roku 2019 to już trzeci projekt realizowany przez tę placówkę. Bieżący projekt, którego tytuł brzmi: „A step to books’ world” ma na celu popularyzację i rozwój czytelnictwa u uczniów i realizowany jest we współpracy ze szkołami z Turcji i Słowacji.
Założeniem każdego z projektów jest realizacja głównego tematu i jego celów podczas międzynarodowych spotkań, które odbywają się w szkołach w każdym z krajów. Pierwsze z takich spotkań odbyło się we wrześniu na Słowacji, w mieście Nove Zamki. Uczestniczyło w nim 6 uczniów i 2 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole. Spotkanie w Kole było drugim, a trzecie odbędzie się w lutym przyszłego roku w tureckiej Adanie.
Gospodarze spotkania zapewnili szeroki i ciekawy program obejmujący pięć dni. Przygotowania trwały kila tygodni: flagi krajów naszych gości oraz Unii Europejskiej zdobiły szkołę, przygotowane zostały też specjalne wystawy: o polskich noblistach z dziedziny literatury, a także wystawa bogatych zbiorów szkolnej biblioteki. Dzień pierwszy to – jak zawsze na erasmusowych spotkaniach – prezentacji szkół i krajów. Nie zabrakło piosenek w wykonaniu kolskich przedszkolaków i wspólnego tańca, a szkolny zespół muzyczny dał krótki koncert. Dzień pierwszy był też okazją do poznania szkoły i spotkań z jej uczniami i nauczycielami. Również tego dnia goście poznali zabytki Koła – klasztor ojców bernardynów, prastarą farę, a w ratuszu odbyło się krótkie spotkanie z burmistrzem miasta. Warto podkreślić, że nasze miasto i szkoła bardzo im się spodobało, docenili też wzorową organizację swojego pobytu oraz ciekawe i różnorodne zajęcia.
Kolejny dzień to warsztaty z pisania i prezentowania krótkich form literackich, które obyły się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, a później kontynuowane były w szkole. Uczniowie – pracując w międzynarodowych, mieszanych grupach tworzyli własne opowieści w języku angielskim, a następnie prezentowali je w formie japońskiego teatru kamishibai. Sztuka ta polega na napisaniu własnego opowiadania, a następnie przedstawieniu go za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Rysunki do teatrzyku również wykonali uczniowie podczas zajęć w szkole.
Popołudnia – to kolejne warsztaty i quizy w hotelu Mazurek, w którym nocowali goście. Warto dodać, że wspaniale przebiegała integracja dzieci: uczniowie spotykali się nie tylko na zajęciach w szkole, ale również w hotelu, gdzie grali w gry planszowe, tańczyli i bawili się. No i oczywiście – szlifowali język angielski.
Dzień trzeci – to wspólny wyjazd do Torunia – miasta Mikołaja Kopernika. Choć dzień był mroźny, Toruń zrobił na gościach szkoły wielkie wrażenie: gotyckie zabytki i historia tego pięknego miasta, film w planetarium oraz warsztaty w Muzeum Żywego Piernika pozostaną w pamięci na długo.
Kolejny dzień – czwartek – to dalsze działania projektowe w szkole oraz hotelu oraz integracja dzieci i nauczycieli. Tradycją kolskich spotkań w ramach projektów Erasmus – a przecież Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole to szkoła z klasami sportowymi – były zajęcia na sali gimnastycznej, podczas których uczniowie wykorzystali do gier i zabaw sportowych książki. Przecież tematyka projektu – to właśnie książki, z te – jak się okazuje – można wykorzystać na wiele różnych sposobów.
Efekty prac uczniów zaprezentowane zostały ostatniego dnia – w piątek. Było to również czas pożegnań i wyjazdu gości ze Słowacji i Turcji. Nie brakło łez wzruszenia… W końcu, przez te kilka dni uczniowie i nauczyciele świetnie się poznali, wspaniale współpracowali i spędzili razem wiele czasu. A już za dwa miesiące uczestnicy projektu spotkają się w Adanie w Turcji, gdzie gościć ich będzie lokalna szkoła.
Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole realizuje od 2019 roku już trzeci projekt Erasmus+. Pierwszy z nich dotyczył wspierania osób niepełnosprawnych i rozwijania wrażliwości społecznej. Tematyką drugiego, zakończonego latem tego roku projektu była szeroko rozumiana ekologia. I wreszcie trzeci, bieżący projekt – rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Jak widać, tematyka projektów jest różnorodna i niezwykle ciekawa, a w trakcie ich realizacji uczniowie i nauczyciele kolskiej szkoły trzykrotnie gościli u siebie szkoły partnerskie, odbyli również wiele podróży: do Chorwacji, Turcji, Rumunii, Macedonii Północnej i trzykrotnie na Słowację.
Każdy projekt Erasmus to niesamowita przygoda dla uczniów i nauczycieli. Jest to też duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne dla szkolnej społeczności, ale starania te warte są zachodu. Cieszymy się, że uczniowie kolskiej szkoły mają tak fantastyczne możliwości rozwoju: poznają nowe kraje, ich tradycje, historię, zabytki, kuchnię, przyrodę. Nawiązują nowe znajomości i rozwijają kompetencje językowe. Koordynatorem szkolnych projektów Erasmus w Szkole Podstawowej nr 2 w Kole jest pan Michał Perzyński. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com