Odśpiewaniem hymnu narodowego przez uczestników dwuboju sportowo-obronnego o „Puchar Starosty Kolskiego” w 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Naszą Ojczyznę w 1918 roku po 123 latach zaborczej niewoli, organizatorzy dwuboju: Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka”, Starostwo Powiatowe i Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wspólnie z młodzieżą i ich rodzicami uczcili pamięć tego wydarzenia z ubiegłego stulecia.

Zebranych uczestników, wśród nich prezesa ZP LOK w Kole kpt. mgr inż. Ireneusza Wojtysiaka, skarbnika ZP LOK w Kole Mirosława Mikołajczyka, dyrektora kolskiego Muzeum mgr Tomasza Nuszkiewicza oraz radną Rady Miejskiej Koła Teresę Brzoskę powitał kierownik klubu. Poprosił zebranych o uczczenie chwilą ciszy pamięć zmarłego kilka dni wcześniej śp. Marka Andrzejczaka, byłego prezesa P.R.D.M. w Kole, „wielkiego przyjaciela klubu LOK”. Dyrektor MTC pokrótce przybliżył historię wydarzeń z 1918 roku na terenie miasta i powiatu kolskiego.

Uroczystość odzyskania niepodległości przez Polskę była również okazją do wręczenia medali. Prezes ZP LOK kpt Ireneusz Wojtysiak uhonorował Henryka Balcerzaka brązowym medalem „Za Zasługi dla LOK”, medalem 75-lecia LOK  Agnieszkę  Wojewodę i srebrną odznaką „Zasłużony Działacz LOK” Annę Balcerzak. Po krótkiej instrukcji zachowania się na strzelnicy oraz oddania celnego strzału do tarczy młodzi strzelcy przystąpili do rywalizacji sportowej.

Zgłosiło się 16 dzieci i młodzieży w wieku 5 – 15 lat. Ze względu na niezbyt przychylne warunki atmosferyczne każdy z nich oddał po 5 strzałów do tarczy z odległości 10 m od stanowiska strzeleckiego. Tuż po oddaniu strzałów do tarczy młodzi zawodnicy rywalizowali w celności rzutów granatem typu F-1 do celu. Po zsumowaniu punktów dwuboju w kategorii wiekowej 12 – 15 lat zwyciężyli 12-letnia Ania Bartosik 25 pkt oraz 13-letni Dominik Grabowski z 29 pkt. W kategorii wiekowej 10-11 lat  zwyciężyli 10-letni Alan Strojewski z 25 pkt i Filip Skoczylas z 22 pkt. W kategorii wiekowej 5–9 lat zwyciężyli  5-letni Kuba Bednarek z 28 pkt oraz 9-letni Natanek Wojewoda z 25 pkt. Pozostali zawodnicy w kategorii wiekowej 12–15 lat uzyskali następującą ilość punktów: 13-letni Jakub Goszczyk 28 pkt, 15-letni Emanuel Szadkowski 24 pkt, 12-letnie Sandra Adamkiewicz 18 pkt i Natalia Marciniak 15 pkt. W kategorii wiekowej 10 – 11 lat Dawid Balcerzak 20 pkt i Oskar Wojewoda 17 pkt. W kategorii wiekowej 5-6 lat 8-letni Bartosz Marciniak uzyskał 18 pkt, 7-letni Radek Goszczyk uzyskał ogółem 14 pkt, 6-letnia Zuzia Balcerzak 11 pkt. Poza konkursem 10 pkt zdobył 3-letni Seweryn Bednarek. Był najmłodszym uczestnikiem dwuboju w LOK.

Zwycięzcy w swoich kategoriach wiekowych otrzymali puchary, worki z upominkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Kole, a także okazjonalne dyplomy uczestnictwa. Pozostali zawodnicy worki z upominkami i okazjonalne dyplomy. W trakcie zawodów, już o zmierzchu 103. rocznicę Wolnej Ojczyzny uczczono zapalonymi Pochodniami Niepodległości. Jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ciepłe kiełbaski z przyprawami, bułeczki oraz gorącą herbatę z sokiem malinowym ufundowanymi przez panią radną  Rady Miejskiej Koła Teresę Brzoskę. Pani Tereso dziękujemy.

Dwubój sportowo-obronny prowadzili niezawodnie Andrzej Kowalski, wspólnie z Jarosławem Grochocińskim. W mundurze młodego wojskowego uczestniczył 8-letni Bartek Marciniak. A posiłek dla uczestników przygotowały Małgorzata Stężewska, Agnieszka Wojewoda i Anna Balcerzak. W opinii opiekunów młodych zawodników podobne imprezy strzeleckie dla ich pociech mają ogromne znaczenie w kształtowaniu ich pozytywnych postaw w rywalizacji sportowej a także uczą sprawności proobronnej w posługiwaniu się bronią i krzewią patriotyzm do ojczyzny jaką jest Polska.

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst i foto: Ryszard Borysiewicz