Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych – dodała.
„Od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach” – zapowiedziała w TVP Info Barbara Nowacka, szefowa MEN. „Takie mam założenie i plan” – dodała. Poinformowała, że jedną lekcję religii zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia.
Pytana o stosunek innych partii koalicyjnych do tego planu odpowiedziała, że „ja wiem, że się w PSL ten projekt, tak jak wiele innych, nie podoba i próbują go wyhamować”.
W opinii ministry Nowackiej, „nic nie stoi na przeszkodzie, by były realizowane dodatkowe godziny (religii – PAP) w ramach zajęć w salkach katechetycznych”.
Podkreśliła, że szkoła jest od tego, żeby uczyć. „Dziecko musi mieć więcej przedmiotów, które dają wiedzę, niż zajęć formatywnych” – zaznaczyła.
Co się zmieni w nauczaniu religii w publicznych szkołach i przedszkolach od 1 września 2024 r.? Grupy międzyklasowe
Barbara Nowacka poinformowała, że lada moment rozpoczną się prace nad tym rozporządzeniem. Znajdzie się w nim także kwestia łączenia w grupy dzieci chcących uczęszczać w szkole na religię. „W tej chwili jest tak, że lekcje religii odbywają się od siedmiu osób. Przygotowane jest rozporządzenie, które mówi, że można do 28 osób połączyć (…) co z perspektywy i samorządów, i efektywności pracy jest znacznie korzystniejsze” – oceniła Barbara Nowacka.
W dniu 30 kwietnia 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Obecnie przedszkole i szkoła są obowiązane zorganizować lekcje religii w danym oddziale lub danej klasie szkoły, jeżeli na lekcje religii zgłosi się nie mniej, niż siedmiu uczniów danego oddziału lub danej klasy.
Po zmianie rozporządzenia będzie można zorganizować lekcje religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Zasada ma obowiązywać także w przedszkolach.
Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.
Sprzeciw Episkopatu
Stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach opublikowała 12 czerwca br. Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili w nim stanowczy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Podkreślili, że lekcja religii w szkołach publicznych obecna jest w 23 krajach Europy i jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. Apelowali o uwzględnienie woli rodziców, którzy posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. Zdaniem biskupów „nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów”.(PAP)
mir/ jann/
źródło: infor.pl