III PYRO – IMPREZA W MŁYNKU 2022
Już po raz trzeci, wystartował jesienny festyn pod nazwą „Pyro-Impreza”.
24 września 2022 r. w ramach działalności statutowej Koła Gospodyń Wiejskich w Młynku „Młyńskie Koło” miała miejsce jesienna impreza, która odbyła przy świetlicy wiejskiej w tejże miejscowości. Spośród wielu przygotowanych atrakcji wymienić należy:
1. Atrakcje dla dzieci:
– animacje (plecenie kolorowych warkoczyków, brokatowe tatuaże, malowanie twarzy)
– dmuchana zjeżdżalnia i zestaw trampolin,
– gorące gofry z owocami i bitą śmietaną
2. Atrakcje dla dorosłych:
– kącik gastronomiczny ( zupa ziemniaczana z kociołka, kiełbaska i kaszanka z grilla, własnoręcznie robione hamburgery, ciasto pieczone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „ Młyńskie Koło”)
– konkursy i zabawy integracyjne.
Podczas festynu odbył się konkurs dla drużyn z kół gospodyń wiejskich z pobliskich miejscowości. Konkurs miał charakter otwarty i mogły w nim wziąć udział drużyny, które wcześniej potwierdziły chęć uczestnictwa i wypróbowania swoich sił w konkurencjach. Zredagowany wcześniej regulamin został rozesłany do pobliskich kół gospodyń wiejskich. Formuła konkursu i sam pomysł jego przeprowadzenia spodobał się wielu grupom KGW, jednakże ostatecznie swoją obecność potwierdziło sześć drużyn.
Regulamin konkursowy określał liczbę osób w drużynie w ilości minimum 4, oraz informował o tym, że drużyna weźmie udział w tzw. trójboju konkursowym, w następujących kategoriach:
1. Gastronomicznym
2. Sportowym
3. Artystycznym.
Głównym celem konkursu miała być integracja i dobra zabawa. Cele szczegółowe miały być niespodzianką dla przybyłych drużyn. I tak też się stało. Na festyn przybyły następujące drużyny:
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Ruszkowie Drugim
2. Koło Gospodyń Wiejskich w Ruchennie
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Ochlach
4. Koło Gospodyń Wiejskich Kiełczewie Smużnym Pierwszym
5. Koło Gospodyń Wiejskich w Łuczywie
6. Koło Gospodyń Wiejskich w Młynku „Młyńskie Koło”.
Pomimo założenia formuły konkursowej, wśród przybyłych drużyn panowała radosna i przyjazna atmosfera.
Nad oceną merytoryczną konkursu czuwała powołana komisja w składzie:
– p. Adam Marciniak – kierownik ARiMR biuro powiatowe w Kole
– p. Krzysztof Walczak – z-ca kierownika ARiMR biuro powiatowe w Kole,
– p. Marek Sobolewski – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.
Powołane jury miało za zadanie ocenić zmagania konkursowe poszczególnych drużyn za pomocą karty przyznawania punktów według określonych kryteriów. Ocena nie zawsze była łatwa, ponieważ pomimo sympatii i integracji, wszystkie drużyny zacięcie rywalizowały, angażując się w każde zadanie.
Pierwszy przeprowadzony konkurs gastronomiczny polegał na przygotowaniu dania z podanych składników. Do dyspozycji drużyn były : gotowane ziemniaki, groszek, marchewka, śledzie, ogórki konserwowe, ogórki kiszone, por, majonez, śmietana, jogurt, czosnek i przyprawy. Zadaniem było przygotowanie sałatki ziemniaczanej. W konkurencji oceniano: smak, prezentację dania (plating), współdziałanie zespołu, współpraca z innymi drużynami. Po wcześniejszym wylosowaniu numerków, jury oceniało danie nie wiedząc, która drużyna jest jej autorem.
Drugi konkurs – sportowy, miał za zadanie sprawdzić jak drużyny radzą sobie z czynnościami dnia codziennego . Celem konkursu było uprzątnięcie wyznaczonego terenu w jak najkrótszym czasie. Każdy zawodnik miał wyznaczone inne zadanie, składające się na sukces drużyny. Zadanie początkowo wydawało się bardzo proste, ale niestety takim wcale nie było. Zadanie trzeba było wykonać w nałożonych alkogoglach. Jury oceniło zadanie na podstawie uzyskanego czasu.
Trzeci konkurs był zadaniem artystycznym. Na przygotowanej płycie styropianowej, drużyny miały wykonać pracę plastyczną z tkanin mocowanych za pomocą szpilek. Zadanie też nie należało do najłatwiejszych, ponieważ podczas ich wykonania doszło do parokrotnej zamiany miejsc przy wykonywanym obrazie. Temat pracy był dowolny, aczkolwiek miał nawiązywać do tematyki festynu. Powstałe prace znacznie przerosły wyobrażenia organizatorów jak i samych wykonawców, a wykonane dzieła w formacie 3D z pewnością mogłyby ozdabiać niektóre galerie sztuki. Po zakończonych konkurencjach jury przyznało punkty i ogłosiło zdobyte miejsca.
Główną atrakcją i zarazem niespodzianką dla zgromadzonych uczestników „III Pyro-Imprezy” był pokaz walki szermierczej. Z Konińskiego Klubu Szermierczego gościliśmy dwóch zawodników – Konrada Stranca i Nikodema Sokołowskiego. Chłopcy od prawie 7 lat są zrzeszeni w klubie i reprezentują go starując w zawodach ogólnopolskich w kategorii Junior Młodszy. Choć to sport mało popularny, ma wielu swoich zwolenników, a koniński klub zajmuje czołowe miejsce pod względem osiąganych wyników w Polsce i na świecie. Razem z chłopcami przybył również ich trener p. Patryk Pałasz – drużynowy wicemistrz Europy (2005), oraz mistrz Polski (2006, 2007). Chłopcy po okiem trenera zaprezentowali podstawowe kroki i cięcia, jak również wykonali pokaz walki szermierczej. Chętni uczestnicy mogli osobiście spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej.
W dalszej części festynu odbyły się zabawy integracyjne ze śpiewem, ruchowe i taneczne. Wszyscy z ochotą integrowali się podczas wspólnych pląsów. Festyn zakończył się zabawą taneczną.
Pomysłodawcą i organizatorem „Pyro-Imprezy” jest p. Beata Kobuszko-Sokołowska – sołtys sołectwa Młynek-Grądy i jednocześnie przewodnicząca KGW „Młyńskie Koło”. Jest to jedna z wielu odbywających się imprez w tym sołectwie i zrzeszająca wiele osób angażujących się w różne projekty i przygotowania do poszczególnych imprez. Są to między innymi:
– p. Agnieszka Okuńska
– p. Emilia Tomaszewska
– p. Anna Gralińska
– p. Maria Baranowska
-p. Marzena Pilarska
– p. Anna Rzeźnik.
– p. Dariusz Sokołowski
– p. Arkadiusz Tomaszewski
– p. Bartosz Pilarski.

 

żródło:Kolskiefakty.pl