Miło nam poinformować, że Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem otrzymało I Nagrodę w kategorii Działalność Wystawiennicza za stałą wystawę historyczną To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie”. Kulmhof – początek Zagłady w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2019”.

 IZABELLA jest prestiżowym konkursem wielkopolskiego środowiska muzealniczego na najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku. Pierwszych laureatów wyłoniono w 2002 roku. Konkurs jest organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W skład Kapituły liczącej od 5 do 7 osób wchodzą przedstawiciele zarządu Fundacji, środowiska muzealniczego, nauki, artystów plastyków oraz mediów.

Ekspozycję otwarto 18 grudnia 2019 r. Jej tytuł nawiązuje do słów zawartych w wiadomości sporządzonej w kwietniu 1943 r. przez dwunastu żydowskich rzemieślników przetrzymywanych na terenie ośrodka zagłady Kulmhof. Wystawa jest próbą monograficznego przedstawienia dziejów obozu, ze wskazaniem na jego wyjątkowość w odniesieniu do polityki realizowanej względem Żydów na ziemiach okupowanej Polski. Szczególną rolę odgrywają tutaj relacje
i świadectwa ofiar, przede wszystkim żydowskich więźniów zmuszanych do pracy na terenie obozu, a także innych naocznych świadków, również niemieckich oprawców. Wyjątkowa jest również rola prezentowanych artefaktów – świadectw ziemi, pozyskanych w trakcie wieloletnich badań archeologicznych. To zarówno drobne osobiste przedmioty, które w ostatnią drogę zabrały ze sobą ofiary, jak i te, które odsyłają bezpośrednio do sprawców zbrodni. Autorami wystawy są  Andrzej Grzegorczyk (scenariusz) oraz Wawrzyniec Kozicki (oprawa plastyczna) we współpracy z Bartłomiejem Grzanką, kierownikiem Muzeum.

 

żródło:Kolskiefakty.pl

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com