W dniach 05.10. – 10.10.202 r. 3 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska NS ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Św. Mikołaja w Kole wzięła udział w warsztatach ZHP NS “Życiowy survival”, w ramach konkursu PFRON „Kierunek AKTYWNOŚĆ”. Warsztaty odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym PERKOZ Waszeta k/Olsztynka.
Projekt zakłada rozwój, podtrzymywanie i nabywanie przez młodzież umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, rozwijania sprawnego komunikowania się z otoczeniem; usprawniania i wspierania funkcjonowania ich w różnych rolach społecznych i w różnych warunkach środowiskowych poprzez praktyczne działanie, aktywność twórczą i indywidualne zaangażowanie. W ramach projektu zrealizowane były warsztaty: z dietetykiem, konwersacyjno – komunikacyjne, samarytanki (pierwszej pomocy przedmedycznej), autoprezentacji, społeczno – integracyjne oraz trening bezpieczeństwa i trening kondycyjny.
Na harcerzy czekało bardzo wiele atrakcji i przygód. Na warsztatach z autoprezentacji poznawali swoje mocne strony, podczas rejsu żaglówką po Jeziorze Pluszne uczestnicy uczyli się podstaw żeglowania i zasad bezpieczeństwa na wodzie. Na kolejnych warsztatach poznawali różne sposoby komunikacji, robili samodzielnie zakupy, aby przygotować zdrowe posiłki. Młodzież dowiedziała się jak zachować się podczas pożaru oraz innego niebezpieczeństwa. Wiedzą już jak wygląda poprawna ewakuacja, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. W ramach samarytanki uczestnicy warsztatów nauczyli się udzielać pierwszej pomocy w różnych przypadkach. Podczas praktyki terenowej zobaczyli jak zmienił się Olsztyn i jego okolice na przełomie dziejów. Odkryli uroki podwodnego świata rafy koralowej, zapoznali się z pracą pszczelarzy i leśników oraz nauczyli się jak bezpiecznie przetrwać w lesie. Podsumowanie Warsztatów „Życiowy survivale” to „Talent Show”, na którym chętni harcerze prezentowali swoje zdolności. Drużyna z Koła wypadła bardzo dobrze, pokazując swoje talenty taneczne, wokalne a Kuba zaprezentował swoje prace wykonane z plasteliny. Był to okres intensywnych zajęć, z których bardzo dużo się nauczyliśmy. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w warsztatach i czekamy z niecierpliwością na kolejne przygody.
3 Wielopoziomową Drużynę Harcerską NS reprezentowali: Amelka, Dominika, Monika, Kacper i Jakub oraz Druhna Mariola i Pani Karolina.
Tekst: Mariola Mroczkowska
Zdjęcia: Mariola Mroczkowska, Karolina Krawczyk
źródło:Hufiec ZHP Koło

Leave a comment

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com