Hu! Hu! Ha ! …Hu ! Hu! Ha ! ……spacerkiem po dawnym Kole.
….Zima nasza zła ….tak dawno, bardzo dawno temu uczyliśmy się w szkolnych ławkach na lekcjach śpiewu, słów jednej z wielu piosenek o zimie. Te zimy lat 50-tych, 60-tych czy nawet jeszcze lat 70-tych minionego stulecia – „były prawdziwymi zimami„. Jak przysypało śniegiem, to tak na kilka metrów zdarzały się zaspy. A jak „chwycił” mróz to często i – 32 stopnie były „normalką”. Rzeka Warta już w końcu listopada spływała krą. Na początku grudnia była już skuta lodem a z domowych dachów zwisały niekiedy ponad metrowe sople lodowe. Po kolskich ulicach, wśród śnieżnych kopców, kursowały zazwyczaj konne sanie. Zastanawiam się dzisiaj nad tym – czy ZIMA była dla nas wtedy aż tak złą, jak ta w piosence o niej ? Styczeń każdego roku był śnieżnym miesiącem – …..gdy w styczniu wielkie śniegi, będą stodoły pełne po brzegi….. informowały staropolskie przypowieści….. za to luty – jak ostrzegało wtedy niemal 60 lat temu ludowe porzekadło … idzie luty podkuj buty….
Nas wtedy dzieciaków z Kolskiej Wyspy, cieszyły „ostre zimy” z prostej przyczyny. Bo już przy niskiej temperaturze – 25 stopni zawieszano zajęcia lekcyjne w szkołach, prawie przez cały miesiąc luty. Za to więcej czasu mogliśmy spędzać na nadrzecznych lodowiskach, poszaleć na sankach, budować śnieżne domki – igloo a z przerębli na rzece Warcie wyciągało się taaakie ryby. Nam wtedy taki mróz nie przeszkadzał. Co bardziej pomysłowi chłopcy do swoich sanek mocowali namiastkę masztu i żagla i takim lodowym pojazdem, przy wielkiej uciesze, hajda … poganiał wiatr po zamarzniętym wylewisku. Przez skutą lodem, zamarzniętą Wartę mieszkańcy Kolskiej Starówki w tamtych latach często omijając most na rzece skracali sobie drogę do pracy, czy to w KORUNDZIE, SANITECU ,OSM itp.
Nam wydaje się obecnie, że gdy „przymrozi” na około -10 stopni, to jest bardzo zimno. A śnieg „taki prawdziwy” wspominając ZIMĘ, pokazujemy naszym wnukom na starych, sprzed wielu lat fotografiach. My „dawni Kolanie” pamiętamy ją inną, chociaż groźniejszą, ale jakże urokliwą.
Foto i tekst Ryszard Borysiewicz
Foto: obecnie zimowa rzadkość – spływająca kra i zamarznięte brzegi Warty w okolicy ul. Pułaskiego na Kolskiej Starówce.
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com