6 maja został ustanowiony przez Komisję Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, którego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach, w tym zmianę zachowań użytkowników dróg. Powodem wprowadzenia tego święta była rosnąca każdego roku liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Celem Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest uświadamianie kierowców, jak duże znaczenie ma bezpieczna jazda – zgodna z przepisami.

W tym dniu przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, również dzieciom i młodzieży, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy mamy na nie wpływ uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi oraz kierujący pojazdami.

Niestety ilość zdarzeń, do których dochodzi każdego dnia na polskich drogach, świadczy o tym, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa lub je ignorujemy tłumacząc to pospiechem, bądź twierdząc, że nam się nic nie stanie, gdyż jesteśmy dobrymi i doświadczonymi kierowcami.

Przekraczanie dozwolonej prędkości, nie stosowanie się do znaku STOP, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i jazda na tzw. „zderzaku” to najczęstsze grzechy kierowców. Plagą naszych dróg są także cały czas kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Także piesi i rowerzyści muszą pamiętać, że ich także przepisy obowiązują i w dużej mierze od nich samych zależy ich bezpieczństwo.

My, jako policjanci, zbyt często widzimy efekt końcowy zachowań bezmyślnych i niezgodnych z prawem. Jesteśmy nie tylko świadkami utraty zdrowia i życia, ale także tragedii całych rodzin. Obrazy z miejsc wypadków, w których giną ludzie zostają w naszej pamięci na długo. I takich obrazów chcemy jak najmniej.

W tym dniu, podczas kontroli, będziemy informować kierowców o skutkach niewłaściwego zachowania na drodze, a także o tym, na co zwracać uwagę, by nie stanowić zagrożenia dla innych oraz by samemu nie stać się ofiarą. Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą i wpływ na nie ma każdy z nas.

Pamiętajmy, że tylko zachowując ostrożność, respektując przepisy i stosując kulturę jazdy wobec innych uczestników ruchu drogowego, zmniejszymy liczbę wypadków na polskich i europejskich drogach!

foto:Kolskiefakty.pl

źródło:KPP w Kole