Dziś w Kole obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Nadchodzący kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie – obecnie najczęściej występującym zaburzeniu rozwojowym. W Kole prężnie działają środowiska wspierające dzieci i rodziny dotknięte autyzmem, które każdego roku są organizatorem lokalnych wydarzeń mających na celu edukowanie społeczeństwa. Dzisiaj miał miejsce kolejny przemarsz ulicami miasta. Jednak tym razem nie niebieski, a niebiesko-różowy, by podkreślić, że autyzm dotyka i chłopców, i dziewczynki. Wyruszający sprzed Prywatnego Tęczowego Przedszkola barwy korowód niósł motylki – symbol radości, bo przecież autyzm nie kojarzy się ze smutkiem. Tegoroczne przedsięwzięcie przebiegało pod hasłem „BĄDŹ OTWARTY. TYLKO BARDZIEJ”. Promowane było przez symbol niebiesko-różowego motyla.
Każdy z nas może okazać wsparcie – umieścić na zaprzyjaźnionych stronach „niebieską grafikę”, przyczepić niebieską wstążeczkę do anteny swojego samochodu, ubrać się na niebiesko, ozdobić ubranie niebieską wstążeczką lub niebieskim puzzlem (międzynarodowy symbol autyzmu), zaświecić niebieskie światełka w swoim oknie domowym czy wystawie sklepowej a przede wszystkim, i to będzie najwartościowsze, dowiedzieć się, czym jest autyzm.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem lokalnych włodarzy, w tym kolskiego burmistrza. W przemarszu uczestniczyła sekretarz miasta Monika Ciesielska. W ramach rozumienia i wsparcia idei – Ratusz też jest podświetlony na niebiesko, co możemy zobaczyć po zmroku.
Przemarsz nie kończy obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizatorzy serdecznie zapraszają na spotkanie artystyczno-edukacyjne i wystawę prac w poniedziałek na godz. 12.30 do Miejskiego Domu Kultury w Kole.
źródło:UM w Kole
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com