Dzień Wagarowicza przypada 21 marca. Pokrywa się on z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny.
Skąd się wziął Dzień Wagarowicza?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy tak naprawdę narodził się Dzień Wagarowicza. Uczniowie uciekali z lekcji już od niepamiętnych czasów. Ostatecznie jednak to nieformalne święto ustanowiono 21 marca. Data nie jest przypadkowa. Właśnie w momencie, gdy w powietrzu zaczyna się czuć wiosnę, dzieci mają ochotę porzucić siedzenie nad książkami oraz naukę.
Garść ciekawostek:
Słowo „wagary” pochodzi z łaciny i oznacza „wałęsać się” lub „błąkać się”; ucznia chodzącego na wagary początkowo nazywano… „wagusem”; korzeni Dnia Wagarowicza można szukać w zwyczaju topienia Marzanny. Dawniej dzieci 21 marca szły nad rzekę, by oficjalnie zakończyć zimę i powitać wiosnę. Nie myślano wówczas o nauce. Można więc przypuszczać, że właśnie z tego zwyczaju wzięło się późniejsze wagarowanie.
Obecnie szkoły postanawiają wyjść uczniom naprzeciw i niejednokrotnie same organizują Dzień Wagarowicza, czyli rozmaite „kontrolowane” i bezpieczne aktywności.
Pamiętajcie, że 21 marca nie jest dniem wolnym od szkoły. Zgodnie z przepisami uczniowie mają obowiązek być wówczas na lekcjach lub uczestniczyć w przygotowanych przez placówkę atrakcjach.
Może być grafiką pop art przedstawiającą 3 osoby i tekst
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com