KARABINEK, GRANAT i KONSTYTUCJA
2 maja 2022 r. na godz. 11-tą Urząd Miejski w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych oraz Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” zaprosili do Ośrodka Ligi Obrony Kraju w Kole przy ul. Pułaskiego 8, dla uczczenia Świąt 1 – 2 – 3 Maja, młodych mieszkańców naszego miasta na dwubój sportowo-obronny o Puchar Burmistrza Miasta Koła. Zgłosiło się 16 młodych strzelców w wieku 6 – 15 lat, w tym 5 dziewcząt. O zachowaniu bezpieczeństwa podczas rywalizacji sportowej zwrócił uwagę wszystkim uczestnikom kierownik Klubu LOK. Pokrótce genezę świąt majowych przybliżył dyrektor kolskiego Muzeum Tomasz Nuszkiewicz.
Każdy z uczestników oddał po 8 strzałów z pneumatyka do tarczy z odległości 10 metrów od stanowiska strzeleckiego. W kategorii dziewcząt zwyciężyła z 39 pkt 13-letnia Sandra Adamkiewicz, drugie miejsce z 34 pkt zajęła 12 letnia Maja Lewandowska, trzecie m-ce z 25 pkt wystrzelała 13-letnia Natalia Marciniak, IV m-ce z 17 pkt 13-letnia Ania Bartosik. W kategorii chłopców zwyciężył z 69 pkt 14-letni Dominik Grabowski przed 13-letnimi – Ernestem Bieniem i Ksawerym Jadczakiem po 21 pkt. IV m-ce z 20 pkt zajął 6-letni Bartek Marciniak, V m-ce z 17 pkt 13-letni Mikołaj Wiśniewski, VI m-ce z 16 pkt. 15-letni Kamil Kaczmarek. Spośród najmłodszych zawodników w kategorii dziewczynek zwyciężyła z 22 pkt. 10-letnia Martyna Kaczmarek a spośród chłopców z 38 pkt 8-letni Natanek Wojewoda.
W rzutach granatem F-1 do celu spośród dziewcząt najcelniej do starej opony z odległości 5 m rzucała Ania Bartosik i Maja Lewandowska a wśród chłopców najcelniej rzucał Kamil Kaczmarek, Dominik Grabowski, Mikołaj Wiśniewski, no i 8-letni Natanek Wojewoda. Do ogólnej punktacji zsumowane zostały celne strzały z pneumatyka do tarczy oraz rzuty granatem do celu. Tak więc dwubój w kat. chłopców zwyciężył Dominik Grabowski, przed Ernestem Bieniem i Ksawerym Jadczakiem a w kat. dziewcząt zwyciężyła Sandra Adamkiewicz przed Mają Lewandowską i Natalią Marciniak. Tytuł najlepszego najmłodszego zawodnika uzyskali Martyna Kaczmarek i Natanek Wojewoda. Zwycięzcy z rąk Burmistrza Miasta Koła dr Krzysztofa Witkowskiego otrzymali puchary a wszyscy upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Kole i dyplomy. Dla uczczenia świąt 1 maja oraz 2 maja Dnia Flagi Narodowej wszyscy uczestnicy pikniku sportowo-obronnego odśpiewali Hymn Państwowy przy akompaniamencie Małgorzaty Stężewskiej. A z okazji 231. rocznicy i dla uczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja (3 maja 1791 r. – pierwszej w Europie po Stanach Zjednoczonych) oraz w 25. rocznicę uchwalenia obecnej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej młodzi strzelcy otrzymali z rąk Burmistrza Miasta Koła po egzemplarzu Konstytucji. Poseł Nowej Lewicy Tadeusz Tomaszewski przekazał organizatorom dwuboju ozdobne (sejmowe) egzemplarze KONSTYTUCJI. W imieniu posła burmistrz dr Krzysztof Witkowski wręczył je Małgorzacie Stężewskiej, Teresie Brzoskiej, Agnieszce Wojewodzie, Andrzejowi Kowalskiemu i Jarosławowi Grochocińskiemu. O historii i roli w życiu Polaków Ustawy Rządowej, jaką jest KONSTYTUCJA, opowiedział krótko burmistrz miasta Koła. Ponadto wszyscy obecni obdarowani zostali przez burmistrza wydawnictwami „Koło na dawnej pocztówce” opisującymi dzieje naszych miejskich cennych zabytków. Jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i już przy ciepłych kiełbaskach, bułeczkach i herbacie z sokiem malinowym, podarowanymi przez burmistrza, komentowano przeżyte wydarzenie. O słodyczach dla dzieci nie zapomniała radna Rady Miejskiej Koła Teresa Brzoska. Konkursy strzelecki oraz rzuty granatem do celu prowadzili niezawodnie Andrzej Kowalski z Jarosławem Grochocińskim. Nad kuchnią czuwały Małgorzata Stężewska wspólnie z Alicją Szymczyk. Organizację tej imprezy wysoko ocenił oraz wspomniał o jej dużej potrzebie, w czasie, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna, prezes ZP LOK w Kole kpt Ireneusz Wojtysiak. Celem organizacji dwuboju sportowo-obronnego w LOK było nie tylko zmaganie sportowe ale również podkreślenie przez jego organizatorów ważności symboli narodowych jak flaga i hymn w życiu Polaków, poszanowania tych symboli i przypomnienia młodemu pokoleniu o jego niezwykłej roli oraz ogromnej wartości patriotycznej w świadomości Naszego Narodu.
Tekst i foto: Ryszard Borysiewicz