Dopłaty do zbóż 2024: znamy stawki i zasady pomocy
Resort rolnictwa ogłosił, że przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie dopłat do zbóż. Działanie ma na celu zdjęcie nadwyżki zbóż przed żniwami i zachętę dla rolników do sprzedaży określonych gatunków zbóż. Jakie stawki pomocy i kto z niej skorzysta?
Podczas dzisiejszej konferencji w MRiRW dot. podsumowania 100 dni obecnego rządu, kierownictwo resortu rolnictwa zapowiedziało, że przygotowano rozporządzenie, dające doraźne wsparcie rolnikom, którzy ucierpieli na skutek niskich cen na rynkach zbóż. Jest to pomoc skierowana do rolników, która ma za zadanie pobudzić w Polsce sprzedaż zbóż, gdyż jak wspomniał z kolei Czesław Siekierski, minister rolnictwa Polska do żniw musi wyeksportować około 5 mln ton zboża, które zalega w magazynach.
Jakie będą stawki dopłat do zbóż w 2024 r. ?
Rząd podaje, że dopłaci do każdej tony zbóż sprzedanej w określonych poniżej terminach.
200 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 1 stycznia do 10 marca 2024 r
300 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 11 marca do 31 maja
W ramach tej pomocy przewidziano dopłaty do pszenicy, jęczmienia, przeżyta i żyta.
– Ceny zbóż na świecie, w tym w Polsce, są niskie, jest to wynikiem m.in. ogromnych nadwyżek zbóż w Rosji i jej agresywnej polityki sprzedażowej po bardzo niskich cenach na rynku światowym, co powoduje dalsze obniżanie się cen – mówił Czesław Siekierski. Z kolei wiceminister Kołodziejczak zaznaczył, że wielu rolników wstrzymuje sprzedaż, bo ceny skupu są zbyt niskie.
WIR interweniuje w sprawie dopłat do zbóż
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się z wnioskiem do resortu rolnictwa, aby tymi dopłatami byli objęci również rolnicy ryczałtowi, którzy handlują zbożem pomiędzy sobą.
– W Wielkopolsce, gdzie jest duża produkcja zwierzęca, jest bardzo dużo takich przypadków. Już w ubiegłym roku wielu rolników nie mogło skorzystać z dopłat ze względu na wymóg dołączania faktur VAT. Tacy rolnicy musieli kupować lub sprzedawać zboże poprzez pośredników, którzy przejmowali część należnej rolnikowi dopłaty. Rozumiemy, że umowy pomiędzy rolnikami mogą prowadzić do nadużyć, ale można te sytuacje kontrolować poprzez obowiązek zawarcia umowy kupna-sprzedaży oraz zapłaty przelewem, a także weryfikację powierzchni upraw w systemie e-wniosek. W obecnej, bardzo trudnej sytuacji rolników, ważne jest, aby pomoc dotarła do każdego rolnika, bez udziału pośredników – wyjaśnia WIR.
źródło: Topagrar.pl
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com