W internecie pojawiła się informacja, że kierowca musi mieć w samochodzie zapasową butelkę płynu do spryskiwaczy, bo za zaniedbanie tego obowiązku grozi kara. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdziliśmy, co mówi na ten temat ustawa Prawo o ruchu drogowym.

W piątek 21 października jeden z portali motoryzacyjnych opublikował tekst, z którego wynika, że od 31 października kierowcy muszą „wozić w bagażniku” zapas płynu do spryskiwaczy, bo za jego brak można zostać ukaranym mandatem w wysokości 500 zł. W mediach społecznościowych zrobiło się o tym głośno. Niektórzy kierowcy postanowili sprawdzić przepisy, inni z pewnością zapakowali już zapas płynu do spryskiwaczy do samochodu. Co mówi na ten temat prawo?

Przepisy są jasne — obowiązkiem kierowcy jest dbanie o widoczność za kierownicą. Jeżeli szyba w samochodzie jest brudna lub zasłonięta, może zostać ukarany mandatem. Mówi o tym ustawa Prawo o ruchu drogowym, w której czytamy: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego […] zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą zapasowej butelki z płynem do spryskiwaczy, ale musi zadbać o to, aby znajdował się on w przeznaczonym do tego pojemniku w samochodzie. Podczas kontroli policjant ma prawo poprosić kierowcę o umycie szyb, może też skontrolować poziom płynu w zbiorniku. Jeżeli szyb nie da się umyć, policja może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 500 zł. Jeżeli kierowca go nie przyjmie, sprawa trafi do sądu. Ten z kolei może nałożyć karę w wysokości 5 tys. zł.

Należy pamiętać, że widoczność za kierownicą może ograniczyć nie tylko brud na szybie, ale także para wodna czy gadżety wieszane na lusterku lub przyklejane do okna. Jeżeli policjant uzna, że pole widzenia kierowcy jest ograniczone w jakikolwiek sposób, może wystawić mandat.

foto:Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl

źródło:ONET WIADOMOŚCI

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com