Ogłoszenie z dniem 20 marca stanu epidemii w związku z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2, oznaczało wprowadzenie licznych ograniczeń w różnych dziedzinach życia , zwłaszcza  w sferze działalności gospodarczej.

              Czwarty, ostatni etap znoszenia obostrzeń, rozpoczął się 30 maja. Od tego dnia nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, pod warunkiem, że zachowamy 2 metry odstępu od innych osób. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, takich jak: sklepy czy kościołach. Wówczas zniesione zostały także m.in. limity liczby klientów w sklepach i restauracjach. Należy podkreślić, że dla branż, które wznowiły w ostatnim czasie swoją działalność, nadal obowiązują specjalne wytyczne sanitarne,  które szczegółowo określają wymagania.

              W dniu dzisiejszym działalność wznawiają nie tylko kina,  siłownie, kręgielnie czy kluby fitness, ale także branża gastronomiczna i hotelarska. Możliwe będzie zorganizowanie przyjęć okolicznościowych, podjęcie aktywności fizycznej w klubach fitness, na basenie, wyjście do kina czy teatru.  Jednak wszystko odbywać się będzie przy zachowaniu zasad sanitarnych oraz limitach osób.

              Obowiązywać przestaje dotychczasowy limit w zakresie liczby klientów w centrach handlowych i placówkach usługowo – handlowych, stacjach benzynowych poczcie  czy targowiskach. W dalszym ciągu pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientem zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, natomiast klienci podczas zakupów nosić powinni rękawiczki jednorazowe.

 

              Swoją działalność wznowić dziś mogą kina, teatry. Jednak jak wspomniał podczas konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, decyzje w tej sprawie mają podjąć właściciele czy organizatorzy tych jednostek. Prowadzona może być przez nich również działalność w zakresie wszelkich innych zbiorowych form kultury i rozrywki, w tym działalność związana z wystawianiem przedstawień. Dwa podstawowe wymogi dotyczące funkcjonowania kin to: wypełnienie pojemności widowni maksymalnie do 50 proc., z zachowaniem wymogów sanitarnych, drugi to obowiązek noszenia maseczek. Trzeba również pamiętać o zachowaniu odległości dwóch metrów od innych osób.  Warto nadmienić, że w związku ze zmianami  i możliwością zgromadzeń do 150 osób, od tego momentu będą mogły być organizowane również koncerty plenerowe. Nadal  jednak nie należy zapominać o obowiązującym rygorze sanitarnym.

 

              Obostrzenia zniesiono także w kościołach i świątyniach.  Obowiązujący dotychczas limit 50 osób przestaje obowiązywać, jednak wierni nadal muszą zasłaniać w nich usta i nos. Zniesienie ograniczeń dotyczy również uroczystości pogrzebowych.

              Z dniem 30 maja przestaje obowiązywać limit liczby gości mogących przebywać w restauracji, barze czy kawiarni. Warunkiem prowadzenia działalności gastronomicznej jest obowiązek zakrywania ust i nosa zarówno przez obsługę lokalu, ale również przez klientów. Klient musi mieć zakrytą twarz do momentu zajęcia przez niego miejsca, w którym będzie spożywał posiłek lub napój. Przypomnijmy, że dotychczasowy limit wynosił 4 m2 na 1 osobę dostępnej dla klientów powierzchni lokalu. Od dziś zniesiono ograniczenia dotyczące gromadzenia się w związku z uroczystościami rodzinnymi takimi jak: śluby, komunie lub innymi spotkaniami okolicznościowych, co ma istotne znaczenie w branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Organizacja przyjęć weselnych będzie możliwa przy zachowaniu limitu uczestników do 150 osób, a weselnicy nie będą musieli nosić maseczek ochronnych.  Co ważne, to sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną, takie zgromadzenia nie powinny się odbyć.

              W pełni otwarte zostają hotele i inne obiekty hotelowe. Oprócz zakwaterowania, hotele zaoferują swoim klientom również możliwość korzystania ze świadczonych przez nich usług, takich jak: fryzjer, kosmetyczka, siłownia czy basen z zachowaniem rygorów sanitarnych.

              Działalność na podobnych zasadach, jak salony kosmetyczne czy fryzjerskie wznawiają salony tatuażu i piercingu. Tak jak dotychczas w lokalu, w którym świadczona jest usługa, przebywać może wyłącznie personel oraz obsługiwani klienci. W przypadku, kiedy klient wymaga opieki, również jego opiekun.

              Od 30 maja korzystać można z siłowni zewnętrznych  czy placów zabaw, natomiast w dniu dzisiejszym swoją działalność na określonych warunkach sanitarnych wznowić mogą: siłownie, kluby fitness, baseny czy sale zabaw.

Ważne, aby w  wydarzeniach sportowych czy zawodach, z wyłączeniem kortów tenisowych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, uczestniczyło nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności. Z  basenów korzystało do 4 osób na tor.

W trakcie ćwiczeń w siłowni obowiązywać będzie odpowiedni dystans między ćwiczącymi.  Jedna osoba będzie mogła ćwiczyć na 15 mkw. W siłowniach nieczynne będą prysznice. Na organizatorach zajęć spoczywać będzie obowiązek dezynfekcji szatni, węzłów sanitarnych, sprzętu sportowego  oraz zapewnienia osobom korzystającym z obiektu lub sprzętu środków do dezynfekcji rąk.

 

Z dniem 6 czerwca przestaje również obowiązywać zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej, tj. solariów czy salonów masażu itp.

autor:Kolskiefakty.pl

 

Leave a comment

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com