Co jest lepsze – folia grzewcza czy pompa ciepła?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej ekologicznych rozwiązań umożliwiających tworzenie domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Ich istotną zaletę stanowią niskie koszty eksploatacyjne z uwagi na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jak ma to miejsce na przykład w przypadku fotowoltaiki. Do ogrzewania pomieszczeń natomiast dobrze sprawdzają się folie grzewcze oraz pompy ciepła. Jednak które rozwiązanie jest lepsze? W dzisiejszym artykule porównamy obie technologie oraz ich najważniejsze zalety i wady.

Folie grzewcze, czyli nowoczesne ogrzewanie na podczerwień

To prawdziwa rewolucja na rynku systemów grzewczych. Folie dostarczają ciepło dzięki połączeniu pasty węglowej, pasków miedzianych oraz prądu. Emitują promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa powietrza, jak tradycyjne grzejniki, lecz ludzi i obiekty w danym pomieszczeniu, przez co odczuwamy znacznie wyższy komfort cieplny. Są energooszczędne, zatem ich wdrożenie w budynku może spowodować zauważalne oszczędności w domowym budżecie. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, iż folia grzewcza pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Dzieje się tak ze względu na cenne właściwości promieniowania podczerwonego, które wykorzystuje również współczesna medycyna. Takie promieniowanie może między innymi wpływać na poprawę krążenia krwi, wspomagać proces usuwania toksyn z organizmu, redukować stres czy też niwelować dolegliwości bólowe. Oddziałuje ono pozytywnie nie tylko na ludzi, lecz także na rośliny i zwierzęta.

Folie grzewcze są łatwe w montażu i użytkowaniu. Można zamieścić je na podłodze, na ścianach czy na suficie, choć kwestię odpowiedniej lokalizacji warto skonsultować ze specjalistą, aby osiągnąć maksymalną efektywność urządzeń. Niewłaściwy dobór miejsca instalacji może doprowadzić do spadku wydajności albo do nadmiernego nagrzania poszczególnych obiektów. Sam system grzewczy jest w zasadzie bezobsługowy ze względu na automatyzację procesów.

Gruntowe, powietrzne i wodne pompy ciepła

Wspomniane pompy ciepła również zyskują rosnącą popularność, ponieważ uniezależniają ogrzewanie budynku od niestabilnej sytuacji na rynku surowców energetycznych. Korzystając z odnawialnych źródeł energii – takich jak grunt, powietrze czy woda, w zależności od wybranego modelu, dostarczają komfort cieplny użytkownikom danej przestrzeni oraz ciepłą wodę użytkową. Ich najważniejsze zalety to:

    • brak negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego – nie dochodzi tu do emitowania toksycznych substancji do atmosfery;
  • oszczędność pieniędzy – nie ma konieczności zakupu tradycyjnych materiałów opałowych, takich jak węgiel kamienny;
  • automatyzacja – podobnie jak folia grzewcza pompa ciepła jest w zasadzie bezobsługowa i daje możliwość optymalnego zaprogramowania;
  • wielofunkcyjność – niektóre modele mogą, oprócz ogrzewania powietrza i wody użytkowej, ochładzać pomieszczenia w upalne dni;
  • bezpieczeństwo – nie ma tu ryzyka zaczadzenia czy też pożaru, co niekiedy zdarza się w przypadku posiadania tradycyjnego systemu grzewczego.

Tutaj również podstawę stanowi właściwe zaprojektowanie całej instalacji, aby była ona dopasowana do potrzeb i wymagań technicznych danego obiektu. Prawidłowo zaplanowany montaż pomp ciepła szybko przyniesie zauważalne oszczędności i poprawę jakości życia.

Podsumowanie: co jest lepsze – folia grzewcza czy pompa ciepła?

Oba rozwiązania mają pewne wady i zalety. Przykładowo folia grzewcza nie posiada funkcji grzania ciepłej wody użytkowej, jednak wiąże się z dużo niższą początkową inwestycją. Aby mieć pewność dopasowania odpowiedniego rozwiązania, warto skonsultować się ze specjalistami z firmy Senegis, która dostarcza różne ekologiczne systemy dla potrzeb nowoczesnych budynków. Fachowcy chętnie doradzą nie tylko w wyborze korzystnych form grzewczych, lecz także w procesie montażu i konserwacji zakupionych urządzeń. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą oraz do nawiązania współpracy.

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com