Bezpieczne oraz rozsądne zachowanie na drodze, to nie tylko spokojna i wyważona jazda ulicami czy szosami. To również zwracanie uwagi na miejsca, w których kierujący musi zachować szczególną ostrożność, by nie dopuścić do tragicznego zdarzenia. Do takich miejsc należą przejazdy kolejowe. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole, regularnie prowadzą działania zmierzające do eliminowania niepożądanych wydarzeń w miejscach, gdzie drogi spotykają się z kolejowym torowiskiem.

W miniony czwartek funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kole, sporo czasu poświęcili na przyglądanie się zachowaniom kierujących, którzy przejeżdzali przez przejazdy kolejowe. Główny nacisk działań położony był na prewencyjne oddziaływanie, które miało na celu uzmysłowić zbyt krewkim szoferom, iż zbliżają się do szczególnie niebezpiecznego miejsca, gdzie trzeba zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność. Oznakowane radiowozy z włączonymi błękitnymi sygnałami świetlnymi i jaskrawe kamizelki, bardzo skutecznie chłodziły nazbyt gwałtowne zapędy niektórych kierujących, którzy niekoniecznie mieli zamiar dochować wymaganych zasad bezpieczeństwa… Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że przejazd kolejowy, to miejsce, w którym przedsięwzięcie wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa, nie będzie przesadą. Oczywistym jest, że spotkanie samochodu z rozpędzoną masą pociągu, zwykle ważącego kilkaset ton, rokuje bardzo małe szanse na wyjście bez szwanku osób znajdujących się w aucie. Zazwyczaj w takich przypadkach, niestety dochodzi do tragedii… Zwykle winę za to ponoszą kierujący pojazdami, którzy ignorują wskazania sygnalizatorów informujących o zbliżającym się pociągu bądź co gorsza omijają zamknięte już półzapory lub beztrosko – bez upewnienia się, że jest bezpiecznie, przemieszczają się przez przejazdy pozbawione zapór i sygnalizatorów. Podobnie nieprawidłowe zachowania często cechują pieszych i rowerzystów, którzy niejednokrotnie przekraczają zamknięte rogatki przejazdów. Bywa, że takie zachowanie kończy się tragicznie. Ludzkie ciało nie ma żadnych szans w konfrontacji z ropędzonym pociągiem. Trzeba pamiętać, że pociąg nie jest w stanie gwałtownie się zatrzymać. Dysponujący nawet najznakomitszym refleksem maszynista, nie spowoduje uniknięcia zderzenia, gdy przed czołem lokomotywy pojawi się pojazd badź człowiek. Zazwyczaj pociąg na zatrzymanie się potrzebuje kilkuset metrów. Dlatego tak ważne jest właściwe zachowanie się w rejoniach przejazdów kolejowych. Każdy uczestnik ruchu musi pamiętać, że zastosowanie się do wskazań sygnalizatorów i znaków umieszczonych w tych miejscach, to absolutny obowiązek! Trzeba zawsze mieć na względzie, że nawet otwarte rogatki i brak pulsujących czerwonych świateł sygnalizatorów niekoniecznie oznacza, że można bezpiecznie przez tory przejechać… W dobie zastępowania człowieka przez rozwiązania techniczne, rogatki i sygnalizatory przejazdów kolejowych, coraz częściej sterowane są przez urządzenia elektroniczne, które w każdej chwili mogą ulec awarii… Dlatego jednoznacznie bezpiecznym zachowaniem jest zatrzymanie się przed przejechaniem przejazdu i ruszenie dopiero po upewnieniu się, że z żadnej strony nie zbliża się pociąg. Takie samo zachowanie powinno dotyczyć pieszych, którzy muszą również pamiętać, że chodzenie po torach kolejowych jest zabronione jako wykroczenie.

Podczas czwartkowych działań policjanci ujawnili siedem osób, które popełniły wykroczenia związne niestosowaniem sie do przepisów obowiązujących na przejazdach kolejowych. Na wszystkich sprawców nałożono mandaty karne. Ilu potencjalnych sprawców policjanci skutecznie swym widokiem powstrzymali przed nieodpowiedzialnym zachowaniem, nie sposób wskazać. Najistotniejszym jest jednak, że nie zaistniało żadne groźne zdarzenie.

Działania takie jak czwartkowe będą powtarzane. Obecności funkcjonariuszy można spodziewać się na każdym przejeździe kolejowym, zlokalizowanym na terenie powiatu kolskiego.

źródło:KPP w Kole