Bezpieczeństwo podczas żniw – kluczowa sprawa dla rolników
 
We wtorek 11 lipca br. kolscy policjanci wspólnie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili działania ukierunkowane na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa na terenach wiejskich. Zwracano uwagę na stan techniczny pojazdów rolniczych oraz prawidłowy przewóz osób i towarów w okresie żniw.
 
Wakacje to również czas intensywnych prac polowych i gospodarczych, a tym samym zwiększony ruch pojazdów oraz maszyn rolniczych na drogach. Zderzenie z takim sprzętem może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Dlatego też policjanci wspólnie z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą kontrole i apelują o zachowanie na drodze szczególnej ostrożności. O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach.
 
Pamiętajmy aby przed rozpoczęciem prac polowych dokładnie sprawdzić i przygotować maszyny i narzędzia, które będą wykorzystywane. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu są kluczowe, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie i jest w pełni funkcjonalne. Przed rozpoczęciem pracy upewnijmy się, że wszyscy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni w obsłudze maszyn. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, takich jak wyłączanie maszyn przed czyszczeniem lub naprawą oraz używanie odpowiednich osłon i zabezpieczeń.
 
W trakcie prac polowych osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci dlatego poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
 
• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
 
• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
 
• Nie pozwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
 
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
 
• Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
 
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedźmy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnijmy się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
 
Bezpieczeństwo podczas żniw nie powinno być pomijane. Przestrzeganie odpowiednich praktyk i zasad bezpieczeństwa może pomóc uniknąć wypadków i urazów, a także zapewnić płynny przebieg prac. Pamiętaj, że inwestycja w bezpieczeństwo jest inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie zarówno dla Ciebie, jak i Twoich współpracowników. Pracuj mądrze, pracuj bezpiecznie!
 
foto:Kolskiefakty.pl
źródło:KPP w Kole