Bezpieczeństwo numeru PESEL – spotkanie z Naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich.
–
21 listopada 2024 roku Stowarzyszenie Klub Seniora TRZECIA ZMIANA w Kole zorganizowało spotkanie nt.: „PESEL – zastrzeżenie numeru”. Na spotkanie przybyła zaproszona pani Katarzyna Wojtysiak – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kole.
Na wstępie pani naczelnik poinformowała, czym zajmuje się wydział, którego pracami kieruje. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że są to sprawy związane z ewidencją ludności i dokumentami stwierdzającymi tożsamość (dowody osobiste). W naszym kraju od ponad 40 lat prowadzi się m.in. ewidencję ludności w systemie PESEL. To największy system ewidencyjny. PESEL, to skrót od nazwy Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Numer PESEL to złożony z 11 cyfr ciąg, na który składają się zakodowane – data urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci i liczba kontrolna. Umożliwia on identyfikację konkretnej osoby fizycznej.
O ile jeszcze kilka lat temu PESEL był używany tylko w postępowaniu cywilnym, to obecnie jest ciągle rosnąca rola PESEL w obrocie gospodarczym. Ma więc częstsze możliwości zaistnienia w przestrzeni publicznej. Fakt ten rodzi obawy „wycieku” nr PESEL i dostania się w niepowołane ręce. Wyciek nr PESEL w połączeniu z danymi osobowymi, jak imię i nazwisko powoduje wystąpienie ryzyka naruszenia praw i wolności osoby, której dane dotyczą. Jeśli dane te przejmie oszust, może wykorzystać je do: – uzyskania przez osoby trzecie dostępu do kredytów na nasze konto: – uzyskania dostępu do danych o stanie zdrowia danej osoby lub korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej; – wyłudzenia ubezpieczenia lub środków z ubezpieczenia; – zarejestrowania karty telefonicznej, która może posłużyć do celów przestępczych; – zawarcia umów cywilno-prawnych; – posłużenia się fałszywymi danymi w innych sprawach.
Pani naczelnik poinformowała jak zapobiec, by nasz numer PESEL nie został przejęty przez osoby nieuprawnione. Przede wszystkim nie udostępniać PESEL osobom nieuprawnionym, zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju próby wyłudzenia numeru PESEL np. przez telefon, elektronicznie. Można też zastrzec nr PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. To najszybszy i najprostszy sposób. Można też zastrzec numer w każdym urzędzie gminy bez względu na miejsce zamieszkania. Pani naczelnik szeroko wyjaśniła, co niesie za sobą takie zastrzeżenie i jakie są ograniczenia dla osoby zastrzegającej. Zebrani oklaskami podziękowali za wykład a prezes stowarzyszenia Wiesław Czekalski wręczył pamiątkowy upominek wykonany w sekcji naszego stowarzyszenia.
–
–
–
–
–
–
Tekst: Zdzisław Felis