ART-Przegląd w Kole
Miejski Dom Kultury przystępuje do finalizacji projektów zatrzymanych Covidem. 15 czerwca 2021 r. otwarto pierwszą wystawę z cyklu planowanych ekspozycji organizowanych w ramach ART-Przeglądu.
Przypomnijmy, że ideą ART-Przeglądu jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej prezentację lokalnej twórczości artystycznej, zarówno amatorskiej jak i profesjonalnej. Pierwsza wystawa z tego cyklu poświęcona została akwareli. Ta technika malarska uważana jest za jedną z trudniejszych. Użycie wodnych farb wymaga precyzji i dokładności w nakładaniu na papier. Transparentność powoduje, że raz nałożona nie zawsze daje się poprawić. Znawcy tematu twierdzą, że w wielu przypadkach dzieła akwarelowe nie są efektem wizji artysty, ale wynikiem przypadku. Pozwala ona jednak uzyskać efekt lekkości, świetlistości i ulotności. Takie też są dzieła, które wyeksponowano w MDK-owskich galeriach.
Dyrektor MDK Radomir Piorun otwierający wystawę, poprosił zebranych o minutę ciszy celem uhonorowania zmarłego w tym dniu Wojciecha Bukowieckiego – wyjątkowego człowieka i oddanego pracy wieloletniego nauczyciela z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. Na ekspozycji znalazły się m.in. prace jego uczniów i koleżanki z pracy Aleksandry Kacprzak, która zaproponowała, aby ten pokaz akwareli dedykować zmarłemu koledze i wielkiemu kolskiemu artyście.
Aneta Piorun – pomysłodawca wydarzenia – powiedziała o celu, jaki chciałaby realizować poprzez organizację kolejnych wystaw prezentujących różne techniki malarskie. Podkreślała, że wiele korzyści może płynąć z tego rodzaju spotkań i rozmów, w których na pewno liczą się kompetencje i doświadczenie, ale najważniejsze są pasja i chęć tworzenia.
Organizatorzy dziękują gościom, którzy przybyli na wernisaż, a nieobecnych zapraszają do zwiedzania i podziwiania akwarel autorstwa Aleksandry Kacprzak, Jacka Dziedziczaka, Moniki Kowalczyk, Katarzyny Świątczak, Martyny Sochackiej, Małgorzaty Sarnowskiej, Kingi Wiktor, Lidii Rymarczyk, Adrianny Walaszczyk, Natalii Kujawy, Roksany Cichockiej, Nikoli Myślickiej, Liliany Płochy, Dominiki Mierzwy, Marioli Krzyżańskiej, Martyny Krzyżańskiej, Natalii Olszak.
Koncepcja, scenariusz i montaż wystawy: Aleksandra Kacprzak, Aneta Piorun, Arkadiusz Gołębowski
Fot. Arkadiusz Gołębowski – MDK Koło [BGU]
źródło:MDK w Kole