AKCJA „ZNICZ 2021”
Zbliżający się okres „Wszystkich Świętych” to czas nie tylko zadumy i refleksji, ale także czas podróży na groby bliskich oddalone nawet o kilkaset kilometrów od miejsc zamieszkania. Wiąże się to jak zwykle ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w okolicach cmentarzy. Długi i męczący czas podróży, tworzące się korki na drogach, często panujące niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają narastaniu zmęczenia. Dlatego też nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego czuwać będą policjanci.
Przypominamy o zachowaniu dystansu społecznego podczas odwiedzana cmentarzy oraz apelujemy aby wizyty na grobach bliskich odpowiednio rozplanować tak aby nie odwiedzać wszystkich miejsc jednego dnia. Podczas podróży uzbrójmy się w cierpliwość i przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego tak abyśmy wszyscy mogli spokojnie i bezpiecznie dotrzeć na cmentarz a następnie wrócić do domu.
O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że 1 listopada to także dzień wzmożonej aktywności „kieszonkowców”. Nie zabierajmy na cmentarze dużych sum pieniędzy a dokumenty trzymajmy przy sobie a nie w torbie, czy siatce.
W powiecie kolskim, wzorem lat ubiegłych, 1 listopada w rejonie cmentarza przy ulicy Poniatowskiego w Kole oraz przy cmentarzu w Kłodawie nastąpi zmiana organizacji ruchu.
źródło:KPP w Kole