Afera w zakładzie mięsnym Sokołów w Kole – nieprawidłowości przy załadunku zwierząt

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole został pod koniec ubiegłego miesiąca powiadomiony przez rzeźnię bydła w Kole należącej do grupy Sokołów S.A. o rzekomych nieprawidłowościach, do których miało dochodzić podczas rozładunku zwierząt. To efekt interwencji Fundacji Viva.

Po doniesieniach o nieprawidłowościach bezzwłocznie Powiatowy Lekarz Weterynarii rozpoczął kontrolę kompleksową dotyczącą dobrostanu zwierząt  w zakładzie i poinformował odpowiednie organy ścigania. Celem kontroli było sprawdzenie przestrzegania przez zakład wymagań dotyczących przyjmowania zwierząt do uboju, obchodzenia się ze zwierzętami od rozładunku do uboju.

– Dyrektor Produkcyjny zakładu zadeklarował Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii wprowadzenie w rzeźni natychmiastowych działań naprawczych i zmianę procedur dotyczących dobrostanu zwierząt, a także przeprowadzenie dodatkowych szkoleń załogi. Rzeźnia posiada monitoring  w strefie rozładunku zwierząt. W przypadku wykrycia niewłaściwych zachowań pracowników związanych z naruszeniem przepisów o ochronie zwierząt, zakład sankcjonuje takie zachowania karą nagany albo zwolnieniem z pracy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole przeprowadził ponadto szkolenie wyznaczonych lekarzy weterynarii z zakresu dobrostanu zwierząt w trakcie transportu, rozładunku i uboju. W minionych latach w tym zakładzie Inspekcja Weterynaryjna ujawniła kilka podobnych przypadków, które Powiatowy Lekarz Weterynarii bezzwłocznie zgłaszał do organów ścigania – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

źródło:cenyrolnicze.pl