A PO „ ZREMBIE” POZOSTAŁ JEDYNIE BUDYNEK MIESZKALNY ……. spacerkiem po dawnym Kole.
Mieszkańcy Kolskiej Starówki, a bliżej Starego Rynku, ulic Wschodniej czy Starowarszawskiej, niemal każdego dnia mijają jednopiętrowy budynek na narożnikach wspomnianych ulic. Jest to pobudowany przez Kolski ZREMB – Fabrykę Maszyn Budowlanych (zmieniał wielokrotnie swoją nazwę) w latach 60-tych XX wieku zakładowy budynek mieszkalny. W latach 60 i 70 tych Kolski ZREMB przy ul. Żelaznej 6 przeżywał niesamowity rozkwit. Zatrudniał wtedy około 700 osób na trzy zmiany. Nas, chłopaków po zawodówce, ślusarzy, tokarzy, czy też frezerów z Kolskiej Starówki, niezwykle inspirowała praca w ZREMBIE i pierwsze zarobione pieniądze. A jeszcze jako dzieciaki z ogromną ciekawością podglądaliśmy przez zakładowy parkan ZREMBU prace spawaczy. Pod teren zakładu przejęto w latach 70-tych ogrody państwa Szkudlarków przy ul. Ogrodowej a także i teren dawnego spichlerza, tzw. „Szmaciarni”. Przy ul. Ogrodowej zlikwidowano dwa domy mieszkalne . Zakład specjalizował się głównie m.in. w budowie mechanicznych rusztowań oraz agregatów tynkarskich. Z dawnych reklam ustawionych przy zakładzie, to co pamiętam, a mieszkałem w pobliżu ZREMBU przez ponad 30 lat, Kolanie dowiadywali się o eksporcie wyrobów ZREMBU nie tylko na lokalny rynek krajowy, ale również i poza granice Polski jak do państw azjatyckich, czy też i na kontynent afrykański. ZREMB w tamtych latach miał spory wpływ na wzrost jakości stopy życia nie tylko mieszkańców Kolskiej Starówki. Zarabiano w ZREMBIE jak na tamte lata sporo. Jednak zakład zlikwidowano 1 listopada 2005 roku, po niemal 60 latach funkcjonowania. A szkoda. Mógł zmodernizowany nadal funkcjonować. Powstał w roku 1945 jako fabryka traktorów. Ostatnim dyrektorem ZREMBU przed jego likwidacją był mgr inż. Stanisław Pękala a jego likwidatorem główny energetyk zakładu obecnie śp. Zygmunt Gradomski. Po ZREMBIE obecnie poza jego ogrodzeniami pozostały jedynie kupy gruzu oraz chaszcze zarośli. A przy ul. Starowarszawskiej budynek mieszkalny. Dawniej zakładowy, pobudowany w latach 60 tych, o którym wspominam wyżej. Do wspomnień o ZREMBIE zainspirowało mnie zdjęcie tego budynku w trakcie jego budowy. Natomiast przebogatą historię ZREMBU pozostawiam do spisania historykom.
PS. Dziękuję panu Stefanowi Schyllerowi za informację o ZREMBIE. Dawniej na terenie ZREMBU stał budynek kierownictwa odcinka regulacji rzeki Warty. Mieszkał w nim kierownik, pan Tuszyński. Przez jakiś krótki okres czasu funkcjonowała i szkoła muzyczna. A wcześniej ,to co wiem z przekazu innych osób, zapewne w XVIII w., był tu cmentarz grzebalny. Przy robotach ziemnych w latach 60-tych XX w. natrafiano na spore ilości fragmentów szkieletów ludzkich.
FOTO: archiwalne Klubu LOK „Kolska Starówka” – w trakcie budowy budynku zakładowego, połowa lat 60 XX wieku.
Natomiast stare fotki z produktami Kolskiego ZREMBU obejrzeć można na stałej wystawie Piotra Śniegockiego w Kolskim Ratuszu.
Tekst opracował Ryszard Borysiewicz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com