2650 zł brutto (2200 zł netto) 14. emerytury we wrześniu 2023 roku. Uwaga! Nie każdy emeryt tyle dostanie.

W bieżącym 2023 roku kwota czternastej emerytury wyniesie 2650 zł brutto. Wypłatę świadczeń przewidziano na wrzesień – wynika z informacji zamieszczonych 21 sierpnia 2023 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekty rozporządzeń w tej sprawie przygotowuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W MRiPS trwają prace nad projektami rozporządzeń w sprawie czternastych emerytur

W ustawie o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty czternastek niż minimalna emerytura. W regulacji zapisano, że Rada Ministrów może ją określić w drodze rozporządzenia, tak jak termin wypłaty czternastek.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano w poniedziałek informacje o dwóch projektach rozporządzeń przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwsza dotyczy terminu wypłat czternastych emerytury, a druga ich wysokości w 2023 r.

Kto nie dostanie 2650 zł brutto czternastej emerytury?

Zgodnie z rządową informacją czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu, a ich wysokość wyniesie 2650 zł brutto. Czternastkę w pełnej wysokości otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada – złotówka za złotówkę, czyli czternasta emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana.

Czternasta emerytura co roku

Czternaste emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2021 r. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe.

Świadczenie zostanie wypłacone w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.
O tym, że czternasta emerytura w 2023 r. wyniesie 2200 zł netto poinformował w niedzielę podczas wojewódzkich dożynek w Paradyżu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

foto:Kolskiefakty.pl

źródło:INFOR

 

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com