Wernisaż „1939–1945. Koło w czasie okupacji” – wyjątkowa lekcja historii w kolskiej bibliotece.
Wczoraj, 4 kwietnia 2025 roku o godzinie 16:30, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kole odbył się uroczysty wernisaż wystawy historycznej zatytułowanej „1939–1945. Koło w czasie okupacji”. Kuratorami wystawy są Pan Konrad Kołodziejski oraz Pani Paula Linde, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Koła, Krzysztofa Witkowskiego.
Wystawa już od pierwszych chwil cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i pasjonatów historii regionu. W przestrzeni biblioteki zaprezentowano bogaty zbiór materiałów dokumentalnych, ikonograficznych oraz eksponatów z czasów II wojny światowej, w tym wiele unikatowych pozycji pozyskanych z Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz lokalnych osób m.in. Piotra Śniegockiego.
W antyramach można podziwiać m.in. kopie dokumentów dotyczących działalności niemieckiego Urzędu Powierniczego (Treuhandstelle), który zajmował się przejmowaniem i zagospodarowywaniem zagrabionego mienia mieszkańców. Szczególne poruszenie wywołały listy wysiedlonych mieszkańców Koła, którzy zostali deportowani w pierwszym transporcie już w grudniu 1939 roku. Na wystawie nie zabrakło również wzruszających opowieści o ratowaniu księgozbiorów przedwojennych kolskich bibliotek, a także bogatej kolekcji zdjęć i pocztówek z okresu okupacji.
Ciekawostki związane z eksponatami:
👉 W wyposażeniu członka Luftschutzu, czyli niemieckiej obrony cywilnej, znalazł się oryginalny hełm z sygnaturą producenta z 1941 roku, używany podczas alarmów lotniczych oraz ewakuacji mieszkańców.
👉 W jednej z gablot zobaczyć można fragmenty zastawy stołowej z kolskiego szpitala – na spodzie naczyń wciąż widoczne są oznaczenia producenta- Porzellan und Steingutfsbriken in Kolmar ( fabryka porcelany w Chodzieży).
👉 Szczególną uwagę przyciąga tablica z nazwą niemieckiej spółdzielni rolniczej ” Bauersiedlung Hohensalza GmbH ,Posen wisząca na siedzibie tej instytucji przy dzisiejszej ulicy Poniatowskiego.
👉 Wśród prezentowanych dokumentów znaleźć można oryginalne dowody tożsamości (tzw. Kennkarten) mieszkańców Koła, wystawiane przez okupacyjne władze niemieckie. Jedna z nich należała do nauczycielki, która prowadziła tajne nauczanie.
👉 Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również kolekcja pocztówek pochodząca ze zbiorów Burmistrza Krzysztofa Witkowskiego. Wśród nich znajdują się także tzw. pocztówki księżycówki – nastrojowe kartki przedstawiające nocne widoki, często z charakterystycznym, domalowanym światłem księżyca. Prawdziwym „rodzynkiem” kolekcji jest widokówka przedstawiająca spaloną synagogę, uchwyconą tuż po ugaszeniu pożaru z 1939 roku. To niezwykle rzadki i poruszający dokument o dużej wartości historycznej.
👉 Na jednej z plansz umieszczono także reprodukcję planu miasta z 1941 roku, gdzie widoczne są zmienione nazwy ulic – m.in. obecna ulica Sienkiewicza figuruje tam jako Baltenstraße.
Miasto Koło w czasie II wojny światowej znalazło się pod niemiecką okupacją już we wrześniu 1939 roku, krótko po wybuchu wojny. W ramach tzw. Kraju Warty (Warthegau), wcielonego bezpośrednio do III Rzeszy, Koło zostało poddane brutalnej germanizacji i represjom. Zmieniono nazwę miasta na Warthbrücken, a życie codzienne podporządkowano polityce okupanta, który dążył do całkowitego wyniszczenia polskiej tożsamości narodowej.
Okupacja oznaczała masowe wysiedlenia, konfiskaty majątków, przymusową germanizację, zakaz używania języka polskiego oraz likwidację lokalnych elit – nauczycieli, księży, urzędników. Władze niemieckie powołały m.in. Urząd Powierniczy (Treuhandstelle), który zarządzał przejmowanym mieniem Polaków oraz Żydów, kierując je na potrzeby niemieckich osadników lub instytucji. W grudniu 1939 roku rozpoczęto pierwsze masowe deportacje mieszkańców Koła, głównie inteligencji i właścicieli ziemskich.
Mimo terroru, Polacy prowadzili tajne nauczanie, przekazywali sobie informacje z podziemnej prasy, a biblioteki i księgozbiory starano się ukrywać przed zniszczeniem. Wystawa przywraca pamięć o tych tragicznych, ale i bohaterskich chwilach.
Wystawę można zwiedzać do 21 kwietnia 2025 roku w godzinach otwarcia biblioteki. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w tej niezwykłej podróży w przeszłość – to nie tylko okazja do poznania historii Koła, ale również do refleksji nad losem jego mieszkańców w jednym z najtrudniejszych okresów w dziejach miasta.
źródło: Kolskiefakty.pl
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com